Jako první by se měla do nového hávu podle vítězného návrhu převléknout ulice Čs. legií.

„Příští rok začneme s revitalizací v této ulici. Nejprve jsme potřebovali ale znát plán práce síťařů, abychom nezrevitalizovali nějakou ulici a oni ji za dva roky znovu nerozkopali kvůli nějaké opravě," říká náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík.

Nyní město plánuje vypracování projektové dokumentace, podle které se následně bude soutěžit dodavatel stavby. O rok později by pak měla být na řadě Teplická ulice. Také zde totiž budou vodaři dělat velkou opravu vodovodu a kanalizace.

Obyvatelé centra města ale nemohou počítat s tím, že by ulice byly plné stromů. Podle vodárenské společnosti je zasíťování centra tak husté, že kvůli ochranným pásmům není možné sázet stromy přímo do země. A to ani do ochranných košů.

Architektonickou soutěž na obnovu Podmokel vypsalo město již před dvěma lety. Již tehdy ale bylo jasné, že obnova Podmokel nebude otázkou několika příštích let. Magistrát počítal již tehdy s tím, že se může protáhnout i na dvacet let. Rozhodující jsou především peníze, podle předběžných odhadů by totiž měla vyjít na přibližně 180 milionů korun. Počítá se proto s postupnými pracemi, jak to dovolí městský rozpočet, případně podle vypsaných a získaných dotací.

„Vždy je nejtěžší správně popsat problémy dané lokality. V samotných Podmoklech zásadní urbanistické problémy nevidíme, vyjma zanedbaných ulic a náměstí a špatného parkování. Problém podle nás tkví výš, a to 
v propojení Podmokel s navazujícími čtvrtěmi. Pokud chceme změnit současný stav v Podmoklech, může ale pomoci už jen to, že řekneme, že nám kvalita ulic i náměstí stojí za investici," říká jeden z autorů vítězného návrhu Ondřej Synek, podle jehož názoru je Jílovský potok v souvislosti s kvalitou fungování Podmokel méně významné téma, některé oceněné návrhy se na něj ale zaměřily více. Navrhují například vybudovat v parku u Máchova náměstí amfiteátr.

„Jílovský potok by stačilo 
v zásadě vyčistit od teplovodních trubek. Je krásný sám o sobě. Stačí velmi málo. Podle nás není například potřeba vymýšlet, jak se dostat k samotné vodě," dodává spoluautor vítězného návrhu.

Ten počítá také například
 s vysázením nových stromů na ulici Prokopa Holého 
a vrátit jí tak částečně prvorepublikovou podobu.

Ty by měly nejen zpříjemnit celou ulici, ale také pomoci při tvorbě parkovacích míst, která by měla být podle představ architektů rozdělena do menších bloků. Ty by mohly nahradit souvislé pásy parkujících aut prakticky v celém centru Podmokel.

„Je potřeba, aby chodci, cyklisté i motoristé žili v symbióze. A takové řešení, spolu s časově omezeným parkováním, by tomu mohlo pomoci," dodává Synek.