Svého času rostly jako houby po dešti. Ve fitnes, sportovních halách nebo samostatných provozovnách se lidé doslova hrnuli nejlépe pod turbo trubice, simulující žár slunce. Výsledný efekt je uspokojoval, chodili totiž v létě v zimě s oslňujícím bronzovým nádechem kůže. Mnozí netušili, že si zadělávají na obrovské zdravotní problémy.

Dnes se otevřeně mluví o tom, že solaria mohou škodit. Nebezpečí spočívá v možném vzniku karcinomu kůže, jejím rychlejším stárnutí a dalších dermatologických nepříznivých jevech. Solaria, jejichž boom je sice ten tam, stále přitahují pozornost zákazníků. Zůstávají věrní, aniž vědí, že některá z nich překračují evropskou normu vyzařování. To také Česká obchodní inspekce při své náhodné kontrole zjistila.

Záleží na fototypu kůže

„Nedá se to paušalizovat. Ale určitě by si lidé měli opalování v solárích dobře rozmyslet.,“ řekla lékařka Marcela Ďásková, z kožní ordinace v Děčíně. Dodala, že hodně záleží na tom, jaký má člověk fototyp kůže. „A nejen to, měl by také vědět o svých mateřských znaménkách. Slunění se totiž za celý život sčítá a každý by si měl své zdraví dobře chránit,“ zvedá varovný prst lékařka. Podle ní bychom měli do takových provozoven chodit jednou za šest měsíců. Dermatologové, jak specialistka řekla, v současnosti bijí doslova na poplach. „ Když jsem svoji odbornou praxi začínala, nevyskytovalo se tolik melanomu kůže jako je tomu dnes. Bohužel počty pacientů s tímto nálezem rapidně rostou,“ varuje Ďásková.

Podnikatel Richard Obereiter, jenž má Salon R se solarii ve Varnsdorfu a také Rumburku, potvrdil že výsledky s nimiž ČOI seznámila veřejnost, některým lidem nahnaly strach.

Zájem už není tak velký

„Je to docela aféra. Dost se o tom mluví. Ale že bychom byli úplně bez práce, tak to ne,“shrnul aktuální situaci ve svých salonech. Přiznal, že kdysi byl o tento způsob relaxace a rychlé nabití krásy velký zájem, nyní už tomu tak není. O výměnu trubic se stará pravidelně. Domnívá se, že finančně je to únosné, záleží na close zoom_in tom, jestli se zákazník opaluje ve stoje nebo vleže. Ceny za minuty se pohybují v rozmezí od třech korun do deseti. O rizicích se ale s lidmi v provozovně příliš nehovoří.

„Když se to teď tak ventiluje, tak by se také o tom mělo víc psát a dát prostor odborníkům,“ myslí si majitel salonu R. Podle výrobce se prý trubice vyměňují když jsou v provozu pět set nebo osm set hodin.

„Já do solarka chodím třikrát týdně a žádné potíže na sobě nepozoruji. Myslím, že je to zase nějaká naflouknutá bublina,“ řekla k tomu Yvetta Černá z Děčína. Její snědá pleť potvrdila, že opalování , jak se říká, průběžně přikrmuje. Nechtěla nic slyšet o tom, že rakovina kůže je nebezpečné onemocnění s fatálními následky.

Majitelka solaria Sunny Style z Děčína, která nechtěla zveřejnit své jméno, trubice hájila a konstatovala, že lidé navzdory těmto zjištěním a varování lékařů se budou do nich chodit opalovat i nadále.

„Můžete je poučovat jak chcete, někteří požadují dokonce větší intenzitu záření. S tím nic nenaděláte,“ uzavřela svůj názor na věc.

Kontroly budou častější

Kontroloři České obchodní inspekce slíbili, že v budoucnosti budou solariím věnovat daleko větší pozornost než dosud. Odborníci také doporučují, aby lidé se známými rizikovými faktory jako je kůže citlivá na sluneční záření, žádná nebo slabá pigmentace kůže, přítomnost pih, atypická či vícečetná mateřská znaménka a výskyt melanomu v rodině nepoužívali opalovací přístroje pro kosmetické účely.

„Mluvit o solariích jako o problému se nedá shrnout do jedné věty, ale jistá rizika přinášejí,“ dodala kožní lékařka Marcela Ďásková.

NAĎA KOCÁBKOVÁ