Novým ředitelem Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu se stal krajský radní Petr Jakubec (ČSSD). Rozhodla o tom na svém poslední zasedání krajská rada, jejímž členem Jakubec je.

Nemusí se tak bát případného neúspěchu v podzimních krajských volbách. Do těch totiž půjde až z druhé desítky  – a je prakticky bez šance uspět.

Petr Jakubec byl ředitelem předchůdce této střední školy, která vznikla sloučením několika středních škol ve Varnsdorfu, již před svým vstupem do rady kraje. Ta se nyní rozhodla po novelizaci školského zákonu vypsat výběrové řízení na ředitele.

Do výběrového řízení se přihlásil pouze Petr Jakubec, kterého tak prakticky bez boje rada potvrdila ve funkci ředitele na dalších šest let. Sám Jakubec odmítá, že by šlo o střet zájmů.

„Při projednávání tohoto bodu jsem opustil místnost, kde rada kraje zasedala. Nemohl jsem tak projednání mého jmenování nijak ovlivnit," říká Jakubec, který se nedomnívá, že by byl kvůli svým kontaktům s ostatními radními oproti jiným uchazečům na ostatní školy zvýhodněn.

„Ty vztahy může mít kdokoliv, moje funkce radního v tom nehrála žádnou roli," hájí se radní.

Smířlivý je k Jakubcovu postupu Vladislav Raška (ODS).

„Konkurz dával možnost přihlásit se všem, kteří měli o tuto funkci zájem. A pan Jakubec jen využil tohoto práva. Nechci ale této situace zneužívat. Ale je pravda, že mohou některé okolnosti tohoto výběrového řízení některé lidi iritovat a dávat prostor k pochybnostem," říká kandidát občanských demokratů na hejtmana.

Ani podle Vladana Brože z Transparency International se nejedná o přímý střet zájmů tak, jak jej vnímá zákon.

„O porušení zákona o střetu zájmů se nejedná. Považuji to ale za střet zájmů v rovině morální. Pokud by radní hlasoval pro sebe, byl by to opravdu vážný poklesek," uvedl Brož.

Podle Filipa Ušáka (PRO kraj) stál za Jakubcovou snahou získat místo ředitele střední školy ve Varnsdorfu strach z podzimních voleb, po kterých by nemusel být nejen radním, ale ani zastupitelem.

Na snímku: Petr Jakubec

Petr Jakubec.„Pan radní se bojí, že mu voliči na podzim sečtou všechny jeho přehmaty, ať už zpackané slučování škol, tak například kauzu litoměřického gymnázia, tak si již hledá teplé místečko," řekl Děčínskému deníku Ušák.
Něco takového ale Petr Jakubec odmítá.

„Rozhodně se nebojím, že bych přišel po volbách o křeslo radního. Počítám, že budu i nadále radním. Ale volby jsou volby. Navíc si myslím, že jsem odvedl kus práce a chci v tom i nadále pokračovat," tvrdí sebevědomě Jakubec, který byl dříve  ředitelem Střední školy služeb a cestovního ruchu. Ta se později stala v rámci slučování součástí obří střední školy.

Jakubec se  stane ředitelem varnsdorfské Vyšší odborné školy a Střední školy od 1. srpna na dalších šest. Po dobu výkonu funkce krajského radního je ale z funkce ředitele školy uvolněn.