K nečekané změně ve vedení města došlo ve středu večer v České Kamenici. Tamní starosta si prohodil místo se svou dosavadní místostarostkou poté, co oba na své původní funkce rezignovali. O chystané změně vědělo jen osm zastupitelů. Nový místostarosta zdůvodňuje rošádu svými osobními důvody. Neustál tak zřejmě časové vytížení a tlak, který se vystupňoval po loňském sloučení gymnázia a základní školy.

Starosta Martin Hruška. Místostarostka Hana Štejnarová. Tak vypadalo vedení České Kamenice až do středečního pozdního odpoledne. Pak ale došlo k náhlé a nečekané změně. Hana Štejnarová se stala starostkou města, Hruška místostarostou. Ten zdůvodnil svou rezignaci na post starosty osobními důvody.

„Vedly mne k tomu osobní důvody, které nechci zatím podrobně rozebírat. Ale mohu říct, že jedním z nejzávažnějších důvodů byla rodina. Zvažoval jsem dokonce i úplný odchod z funkcí na radnici," vysvětluje svůj neočekávaný krok novopečený místostarosta Martin Hruška.
Změna ve vedení města byla bleskem z čistého nebe nejen pro lidi z České Kamenice, ale i pro opoziční zastupitele. Ti totiž nic o chystané výměně nevěděli. Dozvěděli se o ní až ve chvíli, kdy začalo březnové jednání zastupitelstva.

„Ta změna přišla velmi náhle. Ale je to jejich rozhodnutí. Podle mne to nebylo hezké rozhodnutí ani vůči opozici, ani vůči lidem ve městě," je přesvědčen opoziční zastupitel Josef Novák.

Podle jeho kolegy může odradit jednání radniční koalice lidi od účasti při volbách.

„Znevažují svým jednáním hlasy všech voličů. Můžou je tak odradit od voleb, protože lidé mohou nabýt dojmu, že si pak stejně dělají, co chtějí," říká zastupitel opozice Vojtěch Marek, kterému se také nelíbí, že se koalice o možné změně v čele města nebavila s opozicí.

„Vždyť mají většinu osmi hlasů, tak přeci nemusí dělat obstrukce. Klidně nám to mohli říct předem, protože i tak by měli jistotu, že si svůj návrh prohlasují," je přesvědčen opoziční zastupitel. Podle něj se nejednalo o náhlý impuls.

O tom podle jeho názoru svědčí i to, že městské zastupitelstvo hlasy koalice zamítlo návrh na odložení volby nového vedení města o dva týdny.

Martin Hruška nepočítá, že by během následujícího půldruhého roku, který  zbývá do příštích komunálních voleb, došlo k další změně na českokamenické radnici.

„Počítám s tím, že zůstanu ve funkci místostarosty do příštích voleb. Stejně tak nemám v plánu se stáhnout z veřejného života," dodal Hruška s tím, že je rozdělaných poměrně dost projektů, jež chce dotáhnout do konce.

To, že by změnu v čele města neměli nijak pocítit jeho obyvatelé, potvrzuje i nová starostka Hana Štejnarová.

„Rada zůstala úplně stejná, nic zásadního nebo nového nechystám. Chci pokračovat v nastoleném trendu. O přijetí kandidatury na starostku města jsem neváhala. Chci pokračovat v práci pro občany a naše město tak, jako doposud," uvedla pro Děčínský deník nová starostka.

Proti Martinu Hruškovi se zvedla vlna odporu v průběhu loňského roku, kdy prosazoval a nakonec i prosadil sloučení českokamenického gymnázia a základní školy. Podle jeho názoru bylo sloučení obou škol zřizovaných městem jedinou šanci, jak gymnázium v České Kamenici zachovat.

Jeho odpůrci ale tvrdí, že sloučení povede jen ke snížení kvality výuky na gymnáziu, které navštěvuje asi 140 studentů. Proti sloučení se dokonce konal průvod městem a demonstrace přímo pod okny českokamenické radnice.

V poslední době pak bojoval proti zákazu jízdy kamionů po silnici druhé třídy mezi Děčínem a Českou Lípou přes Benešov nad Ploučnicí. Podle jeho názoru totiž většina kamionů začne využívat silnici první třídy vedoucí přes Českou Kamenici.