Soutěž teď chtějí v Děčíně obnovit organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu, jehož 16. ročník se konal o víkendu.

„Snaha hudebníků je, aby se soutěž vrátila," říká jeden 
z organizátorů festivalu, děčínský zastupitel a pamětník Děčínské kotvy Pavel Sinko.

Hudební soutěž byla součástí letošního ročníku festivalu – vybrané big bandy přivezly vlastní písničky.

„Musíme tu soutěž vyhodnotit, některé písničky jsem slyšel, bylo to nádherné," dodává Sinko, podle nějž by autorskou soutěž mělo podpořit město Děčín.

Město se ale zatím k obnově kdysi oblíbené soutěže, která dokázala naplnit areál Bažantnice, staví skepticky.

„Nemyslím si, že by se písňová autorská soutěž Děčínská kotva, byť třeba pod jiným názvem, měla vrátit. Dnes je mnoho různých pěveckých soutěží, které jsou výrazně atraktivnější. Jsem přesvědčena, že tato soutěž je již minulostí, která se nedá opakovat," říká primátorka Děčína Marie Blažková.

Její názor podporuje i náměstek Jiří Anděl.

„Děčínskou kotvu už nikdo nevrátí, není na to ani prostor," říká Anděl, který také patří mezi pamětníky akce.

„Město tím žilo, pro lidi to byla možnost vidět hvězdy naživo. Doba je už ale jinde, posunula se, autoři dneska mají spoustu možností, jak se prezentovat, například na You Tube," říká Anděl s tím, že se ale dialogu o soutěži nijak nebrání.

„Pokud by ale někdo přišel 
s konkrétní vizí soutěže, pojďme se o tom bavit. Pokud by město Děčín mělo udělat ten jediný, poslední krok, tak ho udělá," dodává Jiří Anděl.

Pokus o obnovu Děčínské kotvy v Děčíně v 90. letech byl. Jeden ročník autorské soutěže proběhl, koncert se tehdy konal na Masarykově náměstí, dokonce bylo vydáno CD se soutěžními písněmi, jenže šlo o výjimku – další ročníky se už nekonaly, tradici se oživit nepodařilo.

O tom, že by se měla Děčínská kotva vrátit, se proto mluví již několik let. Organizátoři mezinárodního hudebního festivalu uvažují i o tom, že by se soutěž mohla jmenovat jinak, moderněji, například Song.cz, Song Labe či Song Děčín. Seznam možných názvů najdete v infoboxu. Ve hře je také možnost, že se nebude konat v Děčíně, ale například v České Kamenici, která je hlavním centrem hudebního festivalu.

Není totiž jasné, zda si obyvatelé Děčína návrat soutěže vůbec přejí. Anketa na webu Děčínského deníku dopadla spíše rozpačitě: většina hlasujících sice o návrat soutěže nestojí, jejich převaha ale nebyla nijak výrazná: pro vrácení Děčínské kotvy hlasovalo 46 procent čtenářů.

„Určitě je ale dobrá každá akce, která dostane lidi do ulic," říká Jiří Anděl. „Teď tu probíhal hudební festival, 
a když big bandy hrály na náměstí, poslouchaly je desítky lidí," dodává náměstek s tím, že hudba big bandů rozhodně není pro každého posluchače.

V zapomnění zatím rozhodně neupadl název Děčínská kotva. Tak se totiž jmenuje například každoroční soutěž floristů, která se jako součást městských slavností 
v Děčíně koná každý rok na jaře.

Jak by se soutěž mohla jmenovat?Kromě tradičního názvu Děčínská kotva je ve hře několik jiných variant: Song.cz, Song SH.cz, Děčínská nota, Labská nota, Labská kotva, Českošvýcarská kotva, Českošvýcarská nota, Severočeská kotva, Severočeská nota, Song Labe.cz, Song Děčín, Evropahit.cz, Hit-evropa.cz.