Občanské sdružení Via Tempora Nova připravuje obnovu zchátralého zámku v Lipové na Děčínsku. Záchrana zdevastovaného areálu, který je na seznamu nejohroženějších památek v Ústeckém kraji, přijde podle odhadů na 320 milionů korun.

„Možná to bude stát méně, možná ale více, je těžké to odhadnout, ten objekt je skutečně velmi zdevastovaný," řekl Jan Rapin z občanského sdružení.

Zámek v Lipové je ukázkou umírněné vrcholně barokní architektury. V letech 1737 až 1741 ho nechal na břehu desetihektarového rybníka postavit Vilém Leopold Salm-Reifferscheidt jako rodové sídlo. Autorem návrhu byl italský malíř a architekt Girolamo Costa. Zámek je postaven jako trojkřídlá dvoupatrová budova, zakončená jednoduchou valbovou střechou s vikýři.

„Na rozdíl od mnoha historických zámků nebyl přestavován a zachoval se v neporušené barokní podobě, je však velmi zdevastovaný. Ze dvou třetin je bez střechy, propadají se klenby a narušená je jeho statika," popsal stav Rapin.

Devastace památky je přitom podle Rapina záležitostí posledních zhruba 15 let. Ještě do 90. let byl totiž zámek udržovaný.

„Pak byl však v rámci restitucí vrácen původním majitelům, postupně chátral a stal se obětí zlodějů, kteří vyřezali trámy a na několika místech ho i podpálili," řekl Rapin. Před šesti lety koupila zchátralou stavbu holandská společnost, která měla jediný zájem budovu strhnout a postavit wellnesshotel.

„Naštěstí přišla krize a ze záměru sešlo," poznamenal. Před rokem pak ruiny odkoupilo občanské sdružení.

Via Tempora Nova připravila projekt záchrany památky, který počítá s kompletní rekonstrukcí barokní stavby i francouzského parku.

„Máme zažádáno o dotace a pracuje se na obnově parku," popsal současný stav Rapin. Občanské sdružení chce zámek vrátit do původní podoby, jakou měl v první polovině 18. století.

„Chtěli bychom ho otevřít veřejnosti, měl by sloužit jako klasický státní zámek s prohlídkovými okruhy, s depozitáři a službami pro veřejnost," řekl. Součástí má být i evropské vzdělávací centrum, protože zámek leží u česko německé hranice.

Občanské sdružení zatím do obnovy zámku investovalo kolem půl milionu korun. Částečnou obnovou prošla zahrada.

„Vykáceli jsme náletové dřeviny a přitom jsme objevili i barokní kašnu," popsal Rapin. Dělníci už loni vyčistili zámecký rybník a opravili hráz. Na obnově parku spolupracuje se sdružením přední český botanik, bývalý ředitel pražské botanické zahrady Václav Větvička. Revitalizaci parku financuje sdružení z úvěru, rekonstrukce památky bude ale záviset na získání dotace.