V letošním roce zaznamenali na Hygienické stanici v Děčíně padesát pět případů boreliózy, což je oproti minulým dvěma letem mírný pokles, ale stále je to alarmující číslo.Klíšťovou encefalitidou se nakazilo pouze dvanáct lidí, tedy mnohem méně, než v předchozích dvou letech. Přibývá lidí, kteří si uvědomují rizika spojená s onemocněním a očkují se. S nynějším příchodem chladného počasí konečně skončilo období, kdy se lidé museli po každé procházce v přírodě důkladně prozkoumat, zda si nepřinesli na těle klíště. To ovšem neznamená, že by se teď žádné případy lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy nevyskytovaly.Mnoho lidí,kteří se nakazí v létě a na podzim, přehlédne první příznaky onemocnění. Nebo je mylně považuje za projev chřipky. K lékaři pak přicházejí i v zimě, když se nemoc rozvine.

Podceňování příznaků se nevyplácí

„Onemocnění boreliózou probíhá ve třech fázích a u každého člověka nemusí být průběh nemoci stejně výrazný. Je velmi snadné některé ze stádií přehlédnout,“ řekla děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková. Dodala, že zejména v prvním stádiu nemoci, si lidé často nevšimnou, že byli nakaženi.

„Na začátku vypadá borelióza jen jako mírný lokální zánět kůže. Jestli si postižený nevšiml, že měl na místě přisáté klíště, nebo hůř, je-li to na zádech, většinou tomu nevěnuje pozornost. To se stává zejména starším lidem,“ vysvětlila Šimůnková.

Je důležité, aby lidé příznaky nepodceňovali a obrátili se na svého lékaře. První fáze onemocnění po několika dnech odezní, když se bakterie boreliózy dostanou do krve. Pak přichází období, kdy se i několik týdnů nic neděje. Napadený si pak další průběh nemoci nespojuje s prvními příznaky. Naopak si, zejména nyní v období různých viróz, může mylně myslet, že má chřipku.

„V krvi se bakteriím boreliózy příliš nedaří, přesunou se raději do nervového systému. V nejhorším případě napadnou centrální nervový systém. To se projeví záněty nervů, únavovým syndromem, vyjímečně až obrnou. Bolesti kloubů a celková únava se snadno v zimě splete s příznaky chřipky.

Lidé by v každém případě měli zajít za lékařem, ten nemoc rozpozná“ řekla Lenka Šimůnková.

První fáze nemoci se léčí antibiotiky. Každá další fáze se již léčí obtížněji. Nejhorší je podle Šimůnkové, když lidé podcení i projevy nemoci v druhé fázi, protože v konečném, třetím stádiu boreliózy se nevyhnou chronickým následkům.

„Borelióza ve třetí fázi poškodí periferní nervový systém. Zejména končetiny. V nejvážnějších případech dochází k atrofii svalů. V zimě máme nejvíce případů třetího stádia nemoci, neuroboreliózy,“ varovala Lenka Šimůnková.

Nakazit se lze i v tropech

„V tisku se objevily zavádějící informace, že k nám mohou lidé přinést klíště, které je kouslo a my jim řekneme, zda je, či není infikované. Není to pravda. Z jednoho klíštěte to nepoznáme. A ještě bych chtěla varovat, že boreliózu, stejně tak jako encefalitidu si mohou lidé přivézt i v zimě z dovolené v tropických zemích,“ vysvětlila Šimůnková.

Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou chránit nepoměrně lépe. Počet nakažení v okolí Děčína v posledním roce výrazně klesnul. Jednak zdejší populace klíšťat není virem encefalitidy tolik infikovaná, jednak se dá proti ní účinně očkovat.

Klíšťová encefalitida probíhá rovněž ve třech fázích. První se projeví za deset dnů po nakažení podrážděním kůže a je bezbolestná, takže ji lidé nemají možnost poznat. Druhá fáze trvá čtrnáct dní a lze ji opět snadno zaměnit s chřipkou. Projevuje se bolestmi kloubů a únavou.I ta odezní za dva až tři dny. Po dalších zhruba pěti dnech může dojít k zánětu mozku nebo mozkomíšních blan, což má různé příznaky. Díky klíšťové encefalitidě můžete i ochrnout.

„Lidé by neměli podceňovat žádný z příznaků. Nejlepší, co mohou udělat, je nechat se očkovat. Zima je k tomu vhodná ze všeho nejvíc. Ať si lidé nadělí pod stromeček očkování, alespoň pro sebe něco udělají,“uzavřela Lenka Šimůnková.

Ohniska klíšťové encefalitity v okolí Děčína jsou: Chmelný vrch, Letná, Studenec, Chrochvice, Těchlovice a pás území, pokračující přes Chlum a Březiny do Benešova. V Českém Švýcarsku se nevyskytuje.

Boreliózou se na Děčínsku lze nakazit prakticky kdekoliv.

Jan Trojan