Štěpánka Eliášová by mohla o Lužické nemocnici v Rumburku pomalu napsat knížku. Nejprve po ní nemocnice chtěla uhradit regulační poplatek za úplně cizí děti, které tu vyzvedla (o případu jsme již v Děčínském deníku psali), nedávno zase v Lužické nemocnici jejímu snoubenci tvrdili, že není pojištěn – a naúčtovali mu na fakturu 788 korun za ošetření.

„Přiřadili mu totiž špatné datum narození, které si vydedukovali z rodného čísla," popisuje Eliášová začátek problému. Od pojišťovny si proto nechala potvrdit, že její snoubenec pojištěn je. Kromě toho napsala ostrý dopis také řediteli nemocnice Darku Švábovi, kde ho upozornila, že se obrací na naši redakci.

„Podle advokáta to vypadá, že to stáhli a už tu částku chtít nebudou," hlásila Eliášová po několika dnech.

„Já nechápu, proč lidé tyto věci řeší přes média a neobrátí se rovnou na vedení nemocnice," divil se Darek Šváb poté, co jsme se na něj s tímto problémem obrátili. Slíbil, že případ prošetří a požádal o zaslání e-mailu s popisem události. Ani po několika dnech na něj ale neodpověděl.

Eliášová navíc není jediná, kdo má špatnou zkušenost s Lužickou nemocnicí. Děčínskému deníku se ozvali i další čtenáři.

„Během sobotní dopolední brigády jsem stoupl na hřebík, který projel podrážkou boty a částečně i nohou. Na místě jsem si nohu ošetřil a víc jsem neřešil. Večer se dostavily bolesti do nohy, a proto jsem raději navštívil ambulanci v Rumburku. Pana doktora jsem evidentně probudil, což mi dával celou dobu mé návštěvy dost najevo. Například mi vyčetl, že jsem nepřišel dříve. Ránu mi nevyčistil, pouze ovázal, dal dlahu a berle. Po dvou dnech na kontrole u jiného doktora jsem byl dotázán, proč nespolupracuji na léčbě. Doktor z ambulance mně totiž do zprávy ošetřujícího lékaře napsal, že odmítám spolupracovat," napsal nám svou zkušenost Jakub B. Jeho celé jméno má redakce k dispozici. Nebyla to navíc jeho jediná negativní zkušenost – když do rumburské nemocnice dorazil jindy se zlomeným nosem, lékaři prý ani po rentgenu zlomeninu nepoznali. To, že má nos zlomený, odhalila prý až lékařka ORL v Liberci, za kterou zašel poté, co ho nos neustále bolel.

V minulosti ale čelila rumburská nemocnice ještě vážnějším problémům. Například v roce 2005 se dostal k soudu případ, kdy gynekoložka místní nemocnice používala při operaci žen vadný přístroj Chiraton 400. Nepovedený zákrok přinesl několika pacientkám řadu problémů, například doživotní bolest nohou.  Složitý případ řešila i ministerská komise, která se postavila na stranu nemocnice. Lékařka vinu odmítla s tím, že přístroj měli zkontrolovat technici.

V roce 2009 pak nemocnice čelila obvinění ze smrti novorozence. Miminko se narodilo císařským řezem, po pěti dnech zemřelo kvůli srdečním obtížím. Nemocnice se hájila tím, že porod proběhl bez komplikací i přesto, že rodička byla přijata ve velmi vážném stavu.