Složitý případ ženy 
z Děčína řeší ústecký soud. Paní Anna před čtyřmi lety málem vykrvácela v děčínské porodnici krátce po porodu. Tehdy byla primářkou gynekologicko – porodnického oddělení Dana Žáková, která čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví. Hrozí jí až čtyři roky vězení. Žáková vinu odmítá.  Rozsudek tento týden nepadl.

Složitý případ

Případ je totiž natolik složitý, že je rozsudek zatím v nedohlednu. Další soud je na programu 25. července. Rodina vede s Krajskou zdravotní 
a. s., pod kterou děčínská nemocnice spadá, také civilní řízení, to však bylo zatím přerušeno.

„Dokazování je v obou rovinách obdobné, dvě řízení jsou proto zbytečná,"  vysvětluje mluvčí ústeckého soudu Jan Tichý.

Podle něj se soudní řízení protahuje právě kvůli velké složitosti případu.

„Je to odborně velice složitá věc. Je třeba provést výslechy svědků, ty trvají dlouho," dodal Tichý s tím, že odročit řízení bylo nutné kvůli získání dalších důkazů.

Málem vykrvácela

Co se vlastně v roce 2009 v děčínské porodnici odehrálo?

Tehdy pětatřicetiletá Anna přišla do nemocnice jako zcela zdravá žena porodit svého druhého syna. Jenomže zatímco novorozenec byl po porodu císařským řezem v pořádku, jeho matka začala krátce po porodu bojovat o život. Anna totiž začala masivně krvácet a její  zdravotní stav se výrazně zhoršil.

„Prožila hypoxii, což je, jednoduše řečeno, kyslíková nedostatečnost, která poškozuje mozek. Na těle měla také rozsáhlé popáleniny od toho, jak se jí ještě v děčínské porodnici snažili zahřát podchlazené tělo," uvedla mediální zástupkyně rodiny Magdaléna Jenčíková. Rodina se soudí, protože si myslí, že personál nemocnice tehdy nereagoval na její potíže včas. Od nemocnice požaduje finanční vyrovnání za poškozené zdraví: Anna má totiž dodnes zdravotní následky.

Je to těžké

„Všichni jsme si prošli nesmírně těžkým obdobím. Nejde nám o obviňování děčínské nemocnice. Pokud ale někdo konkrétní tehdy v porodnici zanedbal péči, tak ať 
za to nese odpovědnost," uvedla v minulosti rodina.

„Velmi nám záleží na tom, aby soud posoudil skutečnosti tak, jak se opravdu staly. 
V ruce máme také znalecké posudky, které mluví v náš prospěch. Zejména z nich máme obraz o tom, co se tehdy 
v děčínské porodnici odehrálo. Přesto, jak se k celé události postavila nemocnice a bohužel i její jednotliví zaměstnanci, kteří k věci měli možnost podat svědectví, věříme, že se u soudu prokáže pochybení nemocnice, a tedy oprávněnost našich požadavků," dodává rodina.

„U soudu máme právní zastoupení. O průběhu dostáváme reference od právnické firmy," říká mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.