Na první pochod vyrazí turisté už v pátek 10. srpna, kdy je od 17 hodin čeká desetikilometrový výšlap ke studánce Hanička. Ten samý den ve 22 hodin odstartuje také 114 km dlouhá trasa určená nejen pro borce, kteří chtějí bodovat v Česko-Slovenském poháru v ultratrailu, ale pro všechny stovkaře. „To je opravdu extrémní disciplína, 114 kilometrů dlouhý ultratrail není úplně obvyklý,“ řekl zkušený turista a šéf krásnolipského KČT Václav Hieke.

Trasa pochodu povede náročným terénem po jednotlivých skalních hradech Českého Švýcarska. Jeho účastníci tak navštíví například Kyjovský hrádek, Falkenštejn nebo Šauenštejn. „Podívají se také na rozhlednu roku Růženka nedaleko Růžové. Z Köglerovy naučené stezky pak jdou přes nejhezčí místa Českého Švýcarska a přes dva vrcholy Lužických hor,“ přiblížila trasu jedna z organizátorek pochodu Helena Doudová.

Náročná bude nejen délka pochodu, ale také převýšení, které budou muset jeho účastníci překonat. Na 114 kilometrech nastoupají celkem 3500 výškových metrů. To je téměř pětkrát tolik, než kolik je to od hladiny Labe v Děčíně na rozhlednu na Sněžníku.

„Na ultratrail se zatím přihlásilo přibližně 40 lidí. Kolik jich vyrazí na ostatní trasy, uvidíme o víkendu. Přihlásit se totiž mohou přímo na místě,“ doplnila Helena Doudová s tím, že loni dorazily přibližně tři stovky lidí. 

Na své si ale přijdou i méně zdatní turisté nebo děti. „Je připravený také malý orientační běh, kdy si budou moci především děti vyzkoušet, jak se vyznají v terénu. Bude to poznávačka,“ uvedl Václav Hieke.

Od sobotní 6. hodiny budou moci účastníci pochodu vyrazit na 50kilometrovou trasu, o hodinu později na pochod o délce 26 a 36 kilometrů. Nejkratší, třináctikilometrový pochod startuje v 8 hodin stejně jako předchozí sobotní výpravy v T–Klubu v Krásné Lípě.

Na své si přijdou také cyklisté, i pro ně je připraveno hned několik tras vedoucích Českým Švýcarskem. Ta nejkratší měří 26 kilometrů, nejdelší 83 kilometry.

Cvičení maminek i orientační běh

Kromě turistiky čeká účastníky pochodu v Krásné Lípě také doprovodný program. Na sobotu je připraven běh a cvičení maminek s kočárky. Sraz je na náměstí před Domem Českého Švýcarska v 9.30 hodin. Rovněž v sobotu, ale v T-klubu, se od 9 do 11 hodin mohou zájemci přihlásit na malý orientační běh v centru města.

V neděli se pak mohou lidé projít po nové vozíčkářské trase, která měří devět kilometrů a čeká na své otevření. „Trasa je sice už vyznačená, ale potřebujeme na ní dopilovat některé maličkosti,“ vysvětlil předseda KČT Krásná Lípa Václav Hieke. Prezentace je od 8 do 10 hodin před Domem ČŠ na náměstí a ve stejný čas se zde bude možné přihlásit i na tradiční pěší výlet po Köglerově naučné stezce či cyklovyjížďku.