Prudký nárůst podvodů hlásí pojišťovny. První čtvrtletí letošního roku potvrdilo, že si lidé chtějí stále častěji přivydělat právě na pojišťovnách. Jenže stále častěji mají smůlu:  Pojišťovny totiž mají speciální týmy detektivů, které se na podvody specializují. Lidé si navíc ani neuvědomují, že jim za takový podvod hrozí nejen trestní stíhání, ale také vězení.

„Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2012 byly odhaleny pokusy o pojistné podvody v Ústeckém kraji ve výši 1,5 milionu korun, letos se jednalo 
o částku devět milionů. Nárůst je tedy pět set procent!" uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nárůst ale hlásí i další pojišťovny: Allianz a Kooperativa.

V podvodech stále převažují nadhodnocené dopravní nehody nebo takové karamboly, které se sice staly, ale jinak. Typickými škodami jsou drobné nehody na parkovištích nebo jiné „ťukance", jejichž opravu nepojištění motoristé nechtějí hradit ze svého, a tak hledají viníka mezi kamarády, nejčastěji provozovateli služebních aut.

„Při likvidaci se pak odhalí, že nehoda se tak, jak ji popisují její účastníci, stát rozhodně nemohla. Takové případy se množí, což dokazuje 
i letošní statistika – více případů za méně peněz," vysvětluje šéf vyšetřovatelů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal.

Naopak Kooperativa zase hlásí více podvodů v souvislosti s požáry.

„Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovaly podvody u pojištění motorových vozidel, šetřili detektivové pojišťovny Kooperativa obdobný počet případů také v pojištění majetku. Jednalo se zejména o fingované požáry, a to jak u soukromých osob, tak podnikatelů," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Podezřelý požár řeší v těchto dnech policisté na Děčínsku, konkrétně ve Starých Křečanech, kde začal hořet ne-obydlený dům. Psovod, který místo po požáru obhlédl, našel dvě ohniska požáru. „Podle jeho vyjádření byl požár založen úmyslně," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.