Na konci května bylo v evidenci děčínského úřadu práce 7 239 lidí, o měsíc později to bylo již jen 7 027. Nezaměstnanost na Děčínsku poklesla o dvě desetiny na 7,9 procenta.

VOLNÁ MÍSTA

Dobrou zprávou také je, že jsou volná pracovní místa. Podle nabídky volných pracovních míst na webu úřadu práce si mohou nezaměstnaní vybrat z celkem 770 volných pracovních míst od více než 340 zaměstnavatelů. V drtivé většině případů hledají zaměstnavatelé především řemeslníky, případně manuálně pracující. Velmi často ale nabízejí velmi nízké mzdy, které příliš uchazečů o zaměstnání nepřilákají.

NEJSOU ŘIDIČI

Dlouhodobě také chybí řidiči nákladních aut a autobusů, což pociťují prakticky všichni dopravci v regionu. Například děčínský dopravní podnik by okamžitě přijal několik řidičů.

„Momentálně bychom potřebovali přibližně pět řidičů. Na pracovním trhu jich je ale velký nedostatek," říká ředitel děčínského dopravního podniku Bohumil Bárta. V celé republice nyní chybí několik tisíc řidičů kamionů a autobusů. V některých regionech republiky dokonce kvůli nedostatku řidičů vynechávají některé spoje.

Dříve si muži dělali potřebné řidičáky nejčastěji na vojně. To ale po zavedení profesionální armády skončilo. Řada dopravců se proto snaží si vychovávat vlastní řidiče. Ze svých peněz do získání potřebných oprávnění totiž investuje málokdo, protože taková investice dosahuje mnoha desítek tisíc korun.

„Zkoušíme rozjednat projekt na vzdělávání zaměstnanců, kde bychom mohli řidiče přeškolovat i na patřičná oprávnění pro řízení autobusů," dodává Bárta.

Stejnou cestou se vydala i dopravní společnost BusLine, která nabízí řidičům rozšíření jejich řidičáků i na autobusy. V zelených autobusech je také možné za volantem vidět ženy, což bylo donedávna prakticky nemožné.

KRAJSKÝ POKLES

Nezaměstnanost klesla v červnu nejen na Děčínsku, ale v celém Ústeckém kraji v červnu ubylo lidí bez práce a zvýšil se počet volných míst. Nadále je kraj regionem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi, v červnu to byla 8,3 procenta, což je o 0,2 procenta méně než 
v květnu.

Aktuálně je nezaměstnanost v regionu nižší než před hospodářskou krizí na přelomu let 2008 a 2009, kdy se dostala až k devíti procentům. Ve srovnání s ostatními kraji je však stále výrazně nadprůměrná. Celorepubliková míra nezaměstnanosti na konci června činila 5,2 procenta.

V červnu se v celém kraji zvýšil počet volných pracovních míst, a to zejména ve stavebnictví a zemědělství.

„Rekordní hodnoty hlásí 
i regiony, ve kterých bývá nezaměstnanost nejvyšší. Tak například na Ústecku evidoval úřad práce nejvíce volných míst od ledna 2001, a to celkem 7587," uvedl ředitel odboru zaměstnanosti z ředitelství úřadu práce Jan Karmazín.

Na jedno volné pracovní místo připadají v Česku tři uchazeči. V okrese Ústí nad Labem je takových uchazečů zhruba 12, na Chomutovsku jedenáct. Starostové se shodují, že problém je hlavně s dlouhodobě nezaměstnanými, kteří nemají pracovní návyky a od cesty do práce je často odradí například i deštivé počasí.