Počet členů ODS v Ústeckém kraji na přelomu března a dubna, do kdy museli členové strany zaplatit členské příspěvky, klesl zhruba o třetinu. Krajská manažerka Renata Svatošová ČTK řekla, že nyní mají občanští demokraté v regionu 3160 členů, o zhruba 1500 méně, než jich bylo v minulém roce. Největší pokles členské základny zaznamenala ODS v Mostě a v Děčíně.

Krajský předseda Jan Kubata to vysvětlil tím, že v obou městech zrušilo vedení strany zdejší místní sdružení kvůli podezření z účelových náborů nových členů do strany. Členové ze zrušených sdružení nyní vstupují do nových organizací, ale jejich vstup je pečlivě prověřován a počet členů sdružení omezený. Podle Kubaty bude jejich přestup do nových sdružení trvat ještě několik měsíců.

Podle něho může být část odlivu členů způsobena i tím, že od letošního ledna platí nová pravidla delegace členů do regionální rady a na sněm. Mají zabránit účelovým náborům. Uvedl, že v současné době již nikdo není motivován k tomu, aby se snažil sehnat co nejvíce členů, kteří budou prosazovat jeho zájmy, protože na počtu členů již podle nových pravidel nezáleží. Kubata již v minulosti řekl, že mnozí takoví členové strany nejspíše využijí možnosti ukončit své členství nezaplacením příspěvků.

Tvrdí, že někteří občanští demokraté vystoupili ze strany, protože jim vadila obvinění, že jsou ovlivňováni takzvanými kmotry. Na jejich vliv upozorňoval i bývalý předseda strany Mirek Topolánek.

Za kmotry ODS v kraji bývají médii označováni například podnikatel Patrik Oulický či bývalý chomutovský senátor Alexandr Novák. Kubata uvedl, že se nyní bude snažit přesvědčit občanské demokraty, kteří z těchto důvodů odešli, aby se do strany vrátili.