Nevyzpytatelné. Tak nazývali řidiči středeční počasí na Děčínsku. Ráno v okolí Děčína husté chumelení, odpoledne mokro, později opět sněhová clona. V ostatních částech okresu se potýkaly se sněhovou záplavou téměř celý den.

„Na Sněžníku a na Verneřicku byly zcela nesjízdné silnice. Jezdila tam naše auta se šípy a neustále odstraňovala sníh ze silnice,“ řekl vedoucí děčínského provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Ivana Pekařová. Úklid totiž komplikoval neustálý vítr. V terénu měla veškerou techniku.

Její slova potvrdila Anděla Gottsmannová ze Sněžníku. „Už je to k nám průjezdné, viděla jsem několikrát projíždět sypače a také nám přivezli do domu naftu, dostali se sem prý bez problémů, jen u Tisé to trochu klouzalo,“ pochválila práci silničářů Gottsmannová.

Zasněžený byl včera i Jiřetín pod Jedlovou či Dolní Poustevna. „Hrozně tu fouká, tvoří se jazyky,“ hlásil jiřetínský starosta Josef Zoser. Větší problémy ale sníh nenadělal. „Máme venku veškerou techniku, traktor i multifunkční stroj, shrnujeme, sypeme drtí,“ řekl starosta.

V katastru obce leží vyhlášený kopec Šébr. Tady zimu co zimu mají problémy řidiči kamionů, kteří směřují na Studánku ve Varnsdorfu a dál k hraničnímu přechodu. Nejinak tomu bylo i ve středu. V deset hodin dopoledne se tu začaly štosovat kamiony. „Na místo už dorazily sypače, situace se zlepšila,“ hlásil po hodině děčínský policejní mluvčí Cvik

A tak jedinou nehodou, jíž policisté dopoledne zaznamenali, byl překlopený nákladní vůz v příkopu u silnice na Ludvíkovicemi. Auto vezlo pivo, řidič zřejmě nezvládl kluzkou vozovku a i s bednami a sudy skončil mimo silnici.

Odpoledne hlásila policie další nehodu. „Mezi Vysokou Lípou a Jetřichovicemi se srazil autobus s osobním autem,“ uvedl policejní mluvčí Cvik. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění na obou stranách, odnesly ji jen plechy vozů.

O chvíli později došlo k další nehodě na ulici Ústecká v Děčíně. „Opět jen malý ťukanec. Provoz tam řídili policisté,“ dodal Cvik.

V úterý policisté evidovali osm dopravních nehod, což je více než v běžné dny. „Nejhorší na tom je, že v sedmi případech byla na vině nepřiměřená rychlost. To znamená, že řidiči jezdili neopatrně vzhledem ke stavu zasněžené a uklouzané vozovky,“ vysvětlil Cvik. Ve středu už se zřejmě zklidnili a ti, kteří nemuseli, nechali auta doma.

Obce i města jsou na zimu připravená, mají dostatek posypu. Třeba v Jiřetíně pod Jedlovou i v Dolní Poustevně vyjde zima na zhruba dvě stě a tři sta tisíc korun. „Zatím samozřejmě přesně nemohu říct, odhaduji podle minulých zim,“ řekl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemenka. Ve městě uklízí firma, jež má přesný plán zimní údržby.

Ani silničáři nejsou na suchu. Mají pro celý okres ještě více než pět set tun soli a přes sedm set tun drti a písku. „Zima bude ale podle prognóz ještě dlouhá, nedokáži odhadnout, kolik nás letos bude stát. Rozhodně to bude mnohem více než ta milá, extrémně mírná,“ poznamenala Ivana Pekařová.