Lidé se cítí více unavení, zahrádkářům přibývají starosti. Současné počasí a velmi vysoká vlhkost neprospívají nikomu.

„Naštěstí jsme nemuseli zatím vyjíždět příliš často. I když několik kolapsů doma i přímo na ulici už jsme zaznamenali. Ohroženi jsou díky počasí především kardiaci a lidé s chronickými onemocněními dýchacích cest. Horší pro zdravotně oslabené bude ale nadcházející změna počasí. Při té dochází ke kolapsům nejvíce,“ řekl Augusto Camargo, lékař z děčínské záchranné služby. Všeobecně doporučuje v tomto počasí raději více odpočívat.

Kardiaci pozor

„Kardiaci jsou i při sebemenší činnosti rychle unavení, jejich organismus se s zátěží a změnami tlaku hůř vyrovnává. Všem ovšem doporučuji být co nejvíce v klidu a nedělat těžkou práci kolem poledne. I běžná aktivita může být zatěžující. Hlavně by měli lidé dbát na pitný režim,“ upozornil také Augusto Camargo. Dodal ještě, že zejména senioři pijí velmi málo, někteří třeba jen půl litru vody denně. Tím si ovšem jen dál zatěžují organismus.

Vytrvalý déšť a to, že už několik dní proudí do České republiky teplý a vlhký vzduch od východu vlivem tlakové výše nad Balkánem, způsobuje velkou vlhkost vzduchu.

„Hlavně ráno, kdy jsou mlhy, a také v dešti, bývá vlhkost vzduchu až stoprocentní, jinak obvykle dosahuje kolem šedesáti procent,“ uvedl David Král z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ústí nad Labem. Ze současného počasí nejsou nadšení ani zahrádkáři. Starosti jim dělá hlavně množství slimáků.

Záhrádkáři se bojí o úrodu

„Obávám se, že se nevyhneme výskytu různých houbových chorob, ať na zelenině nebo ovocných keřích,“ podělil se o svou zkušenost Josef Pokorný, zahrádkář z Děčína. Radí všem ostatním zahrádkářům, aby při sebemenším podezření rostliny ošetřili fungicidy. Vlhko ohrožuje i dřevostavby, které mohou napadnou dřevokazné houby. Hygienici rovněž opět varují před klíšťaty, která jsou v tomto počasí velmi aktivní.

Meteorologové očekávají změnu počasí v noci z neděle na pondělí, kdy dojde i k nevýraznému ochlazení.