Nepříjemnou dohru měl letošní ročník oblíbeného cyklistického závodu Tour de Zeleňák. Po jeho skončení, v noci ze soboty 5. září na neděli 6. září, napadla skupina agresorů v Rumburku na náměstí několik jeho účastníků, pořadatelů a rozhodčích. Někteří napadení skončili v děčínské nemocnici. Případem se zabývá i policie.

Průběh samotné akce byl přitom bezproblémový, letošní ročník populárního závodu udělal pořadatelům radost. Zájem cyklistů byl totiž obrovský, povedl se také odpolední a večerní kulturní program na rumburském náměstí. Veškerou radost z příjemného dne ale zkalily události, které se staly po oficiálním ukončení závodu.

V tu dobu zůstali ve stanu na náměstí někteří pořadatelé a účastníci, kteří měli na starosti úklid. Po půlnoci vtrhla do stanu skupinka asi šesti lidí, kteří od slovního napadání přítomných měli velmi rychle přejít k fyzickým útokům. Vzduchem měl dokonce letět kovový odpadkový koš, který jednoho člověka zranil. Došlo také na rány pěstí a kopání. Jeden ze zraněných odnesl útok otřesem mozku. „Zraněné pacienty jsme v noci ze soboty na neděli převezli z Rumburka na chirurgii děčínské nemocnice,“ uvedl mluvčí záchranné služby Pavel Šebesta. Další lidé měli být ošetřeni na ambulanci v Rumburku.

HC DĚČÍN - ilustrační foto.
Jako noc a den. Medvědi nasadili „starší“ sestavu a smázli Jablonec

Přímí účastníci prozatím kvůli policejnímu vyšetřování nechtějí být příliš sdílní. „Nezlobte se, ale nyní nic říct nemohu. Až do konce vyšetřování,“ řekl Deníku jeden ze svědků násilností.

Onu noc však nešlo o první šarvátku útočníků. Podle informací Deníku se přibližně hodinu před útokem na cyklisty měli na stejném místě poprat mezi sebou navzájem, mělo by jít o skupiny lidí ze dvou měst. Také u tohoto incidentu zasahovala policie.

Útok na účastníky závodu muži zákona zatím vyšetřují jako výtržnictví, to se ale může změnit poté, co dostanou lékařské zprávy zraněných. „Identitu všech útočníků známe, protože jsme ji získali během jejich předchozí rvačky,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že pachatele policie zatím nedopadla. Část z nich má oficiální bydliště na Ústecku, ve skutečnosti ale mají bydlet v Rumburku. Podle svědků útočníci odešli z náměstí směrem k ulici SNP.

Basketbalové utkání finále Alpe Adria Cupu mezi BK Pardubice (v bíločerveném) a BK Děčín (v černém) v pardubické enteria areně.
Válečníci padli v prodloužení, sen o vítězné trofeji se rozplynul

Právě na tuto lokalitu si Rumburští stěžují. Stejně jako před deseti lety se sem totiž mají stěhovat problémoví lidé prakticky z celého kraje. „Máme už připraven návrh na bezdoplatkové zóny v centru města, které je nejproblematičtější. Důležité je ale doložit dostatečné množství podkladů, kterým právně podložíme oprávněnost bezdoplatkové zóny,“ uvedl na sociálních sítích rumburský starosta Lumír Kus.

Právě pomocí zmíněného opatření vyřešil sousední Varnsdorf nejproblematičtější lokalitu ve městě – sídliště na Kovářské.