Přesně sedm let museli varnsdorfští strážníci čekat na nové auto. Dočkali se až letos, kdy vysloužilou felicíí nahradila zbrusu nová Dacia Duster.

„Je to pro nás především obnova vozového parku, protože místo šestnáct let staré felicie dostáváme moderní auto. To, že je to terénní auto, je jeho další plus. Využijeme jej totiž ve zdejším náročném terénu nebo při zhoršených klimatických podmínkách, především v zimě," říká velitel varnsdorfské městské policie Martin Špička.

O pořízení nového auta rozhodla varnsdorfská radnice na počátku letošního roku. Za nového dustera zaplatila necelých 400 tisíc.

„Pokud jsme navýšili počet strážníků, bylo potřeba modernizovat i vybavení. A tím, že je to to auto s pohonem všech kol, se nemusíme bát, že někdo uvázne," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Duster ale není prvním terénním autem ve službách varnsdorfské městské policie. Prvním byl hned na počátku jejího vzniku upravovaný ruský terénní vůz UAZ. Než ale mohl být duster nasazen do ostrého provozu, musel si projít zkušební dobou.

„Jako každé vozidlo zařazené do systému integrovaného záchranného systému absolvovalo i toto vozidlo povinný záběh v délce 5000 kilometrů. Během záběhu nedošlo k žádným problémům, ani se nevyskytly žádné závady a tak bylo v pátek 21. září poprvé zařazeno do běžného výkonu noční směny," doplnil Jiří Sucharda z Městského úřadu ve Varnsdorfu.

Vozidlo rumunské automobilky Dacia je postaveno na platformě Nissan B0 (např. Nissan Juke) a díky spojení  zesílené přední nápravy z Dacia Logan a zadní víceprvkové nápravy z Nissan Qashqai získalo velkou světlou výšku pro komfortní jízdu na rozbitých silnicích i v terénu.  Mezi jeho nezanedbatelné parametry patří i bezpečnost dospělé přepravovaná osoby, která se podle hodnocení Euro NCAP 2011 zastavila až na hodnotě 74 procent.