V čem se liší program vaší nynější strany SPO Zemanovci od programu ČSSD, kterou jste dříve vedl?
Kdybych to měl shrnout do jedné věty, tak my nehlásáme jako ČSSD, že zvýšíme sociální dávky A, dávky B, dávky C a na čtvrtém billboardu oznamujeme, že snížíme zadluženost země na polovinu. To i člověk, který se naučil počítat jen do deseti, pochopí, že to není možné.

A když to rozvinete ještě do dalších vět?
My se nesnažíme být populističtí a demagogičtí. Stejně tak vycházíme z toho, že progresivní zdanění nemá mít jen dvě složky jako u ČSSD, ale minimálně čtyři daňové sazby. Lišíme se také v některých zahraničně politických otázkách. My třeba podporujeme naše vojenské mise v zahraničí, zatímco sociální demokracie je odmítá.

V Ústeckém kraji proběhly již dvě velké předvolební debaty. Jedna televizní, druhá rozhlasová. Do obou debat se dostali jen lídři stran, kteří v průzkumech dostali více než pět procent hlasů. Vy jste se nedostal. Proč?
O těchto průzkumech si myslím svoje, ale nebudu je zpochybňovat. Ovšem nyní nám celostátní průzkum agentury Sanep dává pět a půl procenta a bylo dotazováno čtrnáct tisíc lidí. To je pro mě věrohodnější a jsem rád, že bychom se podle tohoto průzkumu do poslanecké sněmovny dostali.

Karikatura: Miloš Zeman

Je vám líto, že jste se nemohl v těchto debatách utkat s Jiřím Paroubkem?
Já debatuji především s voliči. Debata s panem Paroubkem by byla zajímavá v tom, že on se nedávno prohlásil za nejlepšího řečníka a za televizního diskutéra, na nějž nikdo nemá. Takže bych se alespoň něčemu přiučil nebo si ověřil, jestli je to pravda. Je to nepodstatné. Podstatná je kontaktní kampaň, kde vysvětlujeme program. Podle mne budou výsledky voleb v Ústeckém kraji dramaticky odlišné od výsledků průzkumů jednotlivých agentur.

Manželka šéfa ČSSD Petra Paroubková v našem rozhovoru řekla, že debata jejího manžela a vás by neměla smysl. Prý by to byl souboj titána s mravenečkem, kde vy byste byl ten mraveneček. Co vy na to?
Na internetu jsem si našel, že v Jižní Americe žije brouk titan vulgaris, který je tak těžký, že neumí vzlétnout. Musí se proto vyšplhat po kmeni stromu a potom plachtí dolů. Takže jsou různé druhy titánů. Každopádně vyjádření paní Paroubkové mě zaujalo a nebudu na něj reagovat uraženě, ale s úsměvem.

Český rozhlas přinesl tvrzení, že si Jiří Paroubek za 300 korun najímá do volebních debat své fanoušky. Jak by se vám líbila tato varianta? Jít mu fandit za tři sta korun?
Rozhodně ne, ani bych mu za dvě stovky nepřinesl kytici k narozeninám, jak se také stalo. Od politiků je ubohé, když si kupují přízeň.

Proč jste se vůbec rozhodl kandidovat v Ústeckém kraji, když přebýváte na Vysočině?
Já jsem původně nechtěl kandidovat vůbec. Jiří Paroubek prohlásil, že jsem zbabělec, že nekandiduji. Tak jsem o tom šest neděl přemýšlel a protože nemám rád, když mě někdo považuje za zbabělce, rozhodl jsem se kandidovat. A proč tady? Protože tady kandiduje Jiří Paroubek! Rozhodl jsem se s ním utkat.

Když jsem dělal rozhovor s Jiřím Paroubkem, řekl o vás : „Pan Zeman shoří. On se snaží dělat levicovou rétorikou pravicovou politiku. Jenže lidé nejsou hloupí, pan Zeman vystupuje proti základním cílům a zájmům levice.“ Co vy na to?
Bylo by dobré, kdyby si lidé přečetli náš program a pak sami usoudili, zda pan Paroubek má pravdu, nebo nemá. Já říkám, že ji nemá. My jsme levicová strana, která říká, že je pro rozšíření práv občanů. Pravicové strany většinou práva občanů omezují.

Jaké jsou problémy Ústeckého kraje a jak byste je řešil?
Největší problém je vysoká nezaměstnanost. My ji chceme řešit investicemi, protože ty vytvářejí nová pracovní místa. První investice by byla do dokončení dálnice D8, kterou brání dokončit hlavně ekologické iniciativy.

Říkáte rychle dostavět, jenže to není žádná legrace. Už se to nedaří několik let. Jak byste to urychlil?
Musí se upravit zákony, které dnes umožňují nesmyslnou buzeraci od ekologických aktivistů. Mnohokrát jsem jel v Ústeckém kraji po serpentinách okresních silnic, kde řadící se kamiony čoudí desetkrát víc, než by čoudily na dálnici. Je bizarní, když ekologové sami brání zlepšení životního prostředí.

Jaký je váš názor na prolomení těžebních limitů uhlí na Mostecku?
Budu respektovat výsledky krajského referenda, ale to neznamená, že by politik neměl mít odvahu říci nepopulární názor, jako je prolomení limitů. Vycházím ze dvou argumentů. Je potřeba vytvořit nové pracovní možnosti a zadruhé bychom to uhlí museli stejně dovážet, a tím by se výroba elektřiny u nás prodražila. Ovšem také jsme pro modernější zpracování uhlí, například zplynováním.

Jak se žije důchodci na Vysočině?
Můj starobní důchod činí 13 500 korun měsíčně a vyjdu s ním, hlavně protože žiji na venkově, a také proto, že mi přátelé sem tam přinesou nějakou tlačenku a slivovici.

Stačil by vám třináctý důchod 2 400 korun k důstojnějšímu stáří, jak ho nabízí ČSSD?
Je to závratná výše (ironicky). Pozor, to je přesně spotřeba. My jsem si spočítali, že při dvou milionech důchodců to je asi pět miliard korun. Kdyby se těchto pět miliard korun dalo na stavby domů s pečovatelskou službou pro staré a opuštěné lidi, tak by se vytvořila pracovní místa pro stavebníky, ale také pro lidi, co by v nich následně pracovali. Vyvést zemi z krize znamená investovat, ne spotřebovávat.

Když nyní objíždíte se svým Zemákem Ústecký kraj, kde se vám nejvíce líbilo?
Líbilo se mi například v Ředhošti, kde jsou tradiční trhy a byly tam stovky lidí.

Přestěhoval byste se sem?
Já jsem spokojen se svými dvěma obytnými místnosti, které mám na Vysočině.

Jaký je rozdíl mezi letošním Zemákem a tím legendárním autobusem, který vás vozil před osmi lety?
Minimální, jen se zmodernizovala technická výbava. Máme tu internet.

Jak se vám zatím daří na mítincích?
Můžeme se pochválit, nikdo po nás vajíčka ani rajčata nehází, my na žádné strany neútočíme. Klidně prezentujeme svůj program. Debata je většinou přátelská. Účast bývá velká, ale jsou i obce, kde účast je malá. Je to na místech, kde naši organizátoři zapomenou vylepit plakáty a nikdo neví, že tam přijedeme. Takových chyb je ale málo.

Na vašem mítinku na Severní Terase bylo 20 lidí, takže to se zrovna nepodařilo. Co třeba příště megakoncert s Elánem a pivem za 2 koruny?
Vy volíte Elán, nebo politiky? Jejich koncert v předvolební kampani mi přijde zbytečný. A pivo za dvě koruny? Jestliže si můžete dát až desetkrát více piv než za normální cenu, tak se pak nemůžete divit, že opilí výtržníci, kteří konzumovali váš stranický alkohol, budou dělat nepořádek i na vašich mítincích. Je třeba málo slibovat, ale o to více nabízet. Když budu nabízet pivo za dvě koruny, tak bych měl slíbit, že to pivo za dvě koruny dostanou voliči i po volbách. To se ale nestane. Sliby, které vyprchají týden po volbách, jsou testem inteligence voličů. Ti se pak budou drbat na hlavě a divit se, koho že to volili.

„Když budete volit levici, tak si levice po volbách vytře zadek s váma,“ říká v kontroverzním videoklipu „Přemluv bábu“ herečka Martha Issová. Co si o tom myslíte?
Považuji to za hloupý klip, který svědčí o tom, že aktéři ještě nevyšli z puberty.

Šla by vaše strana do vládní koalice s ČSSD?
My jasně říkáme, že nepůjdeme do koalice s nikým. Nejsme Strana zelených, která měla šest poslanců a čtyři ministry, který byl jeden horší než druhý. Podle průzkumů také tato strana v těchto volbách propadne.

Budete tedy v opozici?
Budeme nevládní stranou, která bude podporovat rozumné návrhy, které jsou v souladu s naším programem, ať přijdou z jakékoliv strany.

Po Ústí visí řada billboardů s vaší podobiznou. Paradoxní je, že mnohdy jsou vedle sebe plakáty na vaši podporu a vedle billboardy, které na vás útočí. Ty platí ČSSD a strana paní Bobošíkové. Co na to říkáte?
Také jsem si toho všiml. Naše dvojka vyvěsila plakáty, „Kdo nechce Paroubka, volí Zemana“. Já nebudu bránit sociální demokracii, aby vedle těchto plakátů visely jejich plakáty: „Kdo nechce Zemana, volí Paroubka“.

Chtěl byste opět kandidovat na prezidenta republiky?
Zaprvé jsme pro přímou volbu prezidenta, zadruhé zákon o přímé volbě bude předpokládat určitý počet podpisů a to samo o sobě bude důkaz podpory. Ale nyní jde o parlamentní volby a kdybych nedokázal ani naši stranu dovést do parlamentu, tak uznejte, že by bylo komické, aby na prezidenta kandidoval ten, kdo nedokázal přesvědčit ani pět procent voličů.

Takže se rozhodnete až po volbách?
Ano.

Podle průzkumů by se vaše strana v nějakých krajích do poslanecké sněmovny dostala, ale v Ústeckém kraji zatím ne. Co byste řekl na situaci, že by vaše strana měla své poslance, ale vy byste mezi nimi nebyl?
Uvidíme, důležitější je pro mě překročit pětiprocentní hranici a dostat naši stranu do parlamentu.

Jaký díl ze seriálu Třicet případů majora Zemana máte nejoblíbenější?
Na tento seriál jsem se díval sporadicky a je to řada let, a proto si nic nepamatuji.

Přesto máte ve stylu tohoto komunistického seriálu udělané plakáty: Třicet příběhů Miloše Zemana.
Ano, ale to dělala naše mediální agentura. Nejsem mediální mág a plakáty si nevymýšlím.

Zeman: Káva, cigaretka a slivovice
„Dáte si sklenku slivovice, nebo becherovky?“ vítal mě Miloš Zeman ve svém Zemáku, když s ním dorazil na mítink na Severní Terasu. Musel jsem odmítnout, byl jsem autem. „To máte smůlu,“ usmál se Zeman a típl rozkouřenou cigaretu. Na stole před ním stála ještě káva a štamprle s čirou tekutinou. Bylo jedenáct dopoledne.
„Politik může chodit za děvkama, být alkoholik, ale nesmí lhát svým voličům,“ vysvětloval Zeman po našem rozhovoru asi dvaceti Ústečanům s mikrofonem v ruce.
Nebylo jednoduché si s šéfem strany SPO domluvit rozhovor. Celý duben a začátkem května jezdil po celé republice. Až posledních dvacet dní před volbami agituje po Ústeckém kraji. „Nechal jsem si to nejlepší na konec.“
Ale zájem o rozhovor z jeho strany byl. Zvláště poté, co Petra Parobková v Otázkách šéfredaktora řekla, že souboj jejího muže se Zemanem by byl jak souboj titána s mravenečkem. „Máme velký zájem na to reagovat ve vašich otázkách, pane šéfredaktore,“ volal mi Bořek Slezáček, který Zemana mediálně zastupuje.
Za dvacet minut jsme byli s rozhovorem hotovi. Žádné řeči kolem, rychlé a jasné odpovědi. Dokonce se to obešlo bez Zemanova klasického poučování: „Jistě pane redaktore víte, že …“
Naopak mě překvapil tím, že nechtěl rozhovor poslat k autorizaci.
„Já sice stále kritizuji novináře, ale to neznamená, že jsem k nim tak nedůvěřivý, abych dělal autorizaci rozhovorů.“