Po dlouhých měsících poklesu nezaměstnanost na Děčínsku začala opět stoupat. V porovnání s říjnem stoupla o jednu desetinu procentního bodu. Okres Děčín byl v listopadu jediný v Ústeckém kraji, kde nezaměstnaných přibylo.

Přibližně padesátka nezaměstnaných přibyla během listopadu v evidenci úřadu práce. Ten v současné době eviduje 8 999 nezaměstnaných. Ještě na jaře letošního roku to přitom bylo více než deset tisíc lidí bez práce.

I přes poměrně vysokou nezaměstnanost mají někteří zaměstnavatelé problém sehnat nové zaměstnance.

Největší zájem je o pracovníky ostrahy nebo řidiče kamionů. Právě dopravní firmy zabývající se kamionovou dopravou mají největší problémy. V současné době mají většinou dostatek zakázek, dokonce by mohly přibírat i další. Jenže je nemá kdo vozit.

„Tato profese vymizela 
v době hospodářské krize, starší odešli a pro mladé je vstup finančně náročný. A dopravci nechtějí příliš investovat do někoho, když neví, zda se pro tuto práci bude hodit," řekl před časem jednatel spediční firmy Bohemia Cargo Jan Kučera.

Náklady na pořízení řidičského oprávnění se pohybují mezi 30 až 50 tisíc korun.

„V evidenci úřadu práce je i řada uchazečů, kteří by mohli na požadované pozice nastoupit, ale je zde i řada limitujících faktorů, které musí uchazeči zohlednit. Především se jedná o časovou náročnost této profese, kdy řidiči jsou mimo domov i několik týdnů 
v kuse, což negativně poznamenává jejich rodinný život. 
A ne každý je ochoten na toto přistoupit," popsal analytik úřadu práce Michal Tuček.

Tradičně je také zájem o řemeslníky, firmy velmi často shánějí například obráběče, zámečníky nebo elektromechaniky. Zájem je také o kuchaře.

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji v listopadu klesla 
o desetinu procentního bodu na 10,4 procenta. Na konci měsíce bylo bez práce 59 674 lidí, o 344 méně než v říjnu. Přesto zůstává nezaměstnanost v kraji dlouhodobě nejvyšší 
v celém Česku.

Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR. Podíl nezaměstnaných v celé zemi činil v listopadu 7,1 procenta.

Všech sedm okresů Ústeckého kraje je mezi patnáctkou měst s nejvyšší nezaměstnaností v České republice. Vůbec nejvyšší je na Mostecku, kde je 12,6 procenta. Na začátku roku byla nezaměstnanost na úrovni 11,9 procenta. Od té doby nepatrně klesá. Nová pracovní místa vznikají v průmyslové zóně Triangle, kam míří například jihokorejský výrobce pneumatik Nexen. Ten tam chce v první fázi zaměstnat na 1000 lidí.

V listopadu klesla nezaměstnanost ve všech okresech s výjimkou Děčínska, kde naopak o 0,1 procentního bodu vzrostla. Z celkového počtu 
59 674 nezaměstnaných v kraji bylo ke konci minulého měsíce 57 873 dosažitelných ve věku 15 až 64 let, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce. Celkové statistiky zahrnují i ženy na rodičovské dovolené, lidi na rekvalifikačních kurzech nebo vězně. Počet volných míst v kraji 
v listopadu vzrostl z 3248 na 3450. Na jedno místo tak připadá 17 uchazečů.

V nadcházejících týdnech by podle analytiků měla nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst. Vedle utlumování sezonních prací by se na tom mohlo podepsat ukončování pracovních smluv na dobu určitou. V Ústeckém kraji se chystá i propouštění v některých firmách, jako jsou například Severočeské doly.