Od pramenů Labe až do Hamburgu provede cyklisty nový průvodce po oblíbené Labské cyklostezce.

Průvodce vychází v poměrně velkém nákladu, v české verzi opustilo tiskárnu 20 tisíc výtisků, v německé téměř čtvrt milionu. Jeho nejnovější vydání bylo představeno tento týden na pražském veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

„Cyklisté jej mohou získat zdarma v turistických informačních centrech nebo v zařízeních s certifikací Cyklisté vítáni, u svého touroperátora či objednat na e-shopu Nadace Partnerství nebo stáhnout elektronicky na www.labska-stezka.cz," říká Daniel Mourek, koordinátor Labské stezky a viceprezident Evropské cyklistické federace.

Oficiální průvodce provede návštěvníky podél celé 1230 kilometrů dlouhé trasy od pramene Labe až po Severní moře.

„Přesně na 100 stranách průvodce naleznou turisté kontakty na 558 certifikovaných ubytovacích zařízení pro cykloturisty v různých cenových kategoriích, od kempů až po čtyřhvězdičkové hotely, od ubytování v soukromí na venkově až po hotely ve velkoměstech, všechny certifikované dle kritérií Cyklisté vítáni či německého cykloklubu ADFC," dodává Daniel Mourek.

Zařízení Cyklisté vítáni nabízí kromě standardních služeb například bezpečné uložení kola přes noc, možnost malých oprav kola či dostatek informací a tištěných materiálů pro cykloturisty.

„Zájem našich ubytovatelů podél Labské stezky o propagaci v česko-německém průvodci předčil naše očekávání 
a v příštích letech budeme usilovat o větší počet stran určených pro propagaci služeb na české straně stezky," doplňuje Mourek.

Labská stezka je nejoblíbenější dálkovou cyklotrasou 
v Německu a je součástí i evropské sítě dálkových cyklotras EuroVelo. Zájem o celou Labskou stezku od pramene Labe či z Prahy až do velkých německých měst se dnes projevuje i na zvýšené návštěvnosti českých úseků stezky. Jen na Děčínsku napočítaly speciální sčítače více než 130 tisíc cyklistů a chodců. O rok dříve přitom zaregistroval sčítač v Křešicích o 55 tisíc lidí méně.

Součástí křtu nového průvodce byl také podpis smlouvy o spolupráci měst a krajů ležících na Labské stezce. Jedním z hlavních signatářů smlouvy je i Děčín, na jehož území Labská stezka opouští Českou republiku.

„Propagace cestovního ruchu je pro město velmi důležitá. Jsem ráda, že jsme se mohli představit na veletrhu Holiday World v Praze a při té příležitosti podepsat smlouvu o partnerství marketingu mezinárodního produktu Labská stezka. Labská stezka je pro Děčín důležitou turistickou tepnou," říká náměstkyně děčínské primátorky Hana Cermonová.

Na základě smlouvy, kterou kromě Děčína podepsali také například zástupci Královehradeckého a Ústeckého kraje, budou všichni spolupracovat v oblasti marketingu týkajícího se Labské stezky.