Na Hrnčířské to nevyšlo, nyní to zkusí Varnsdorf na Žitavské. Město se pokusí koupit více než dvě desítky bytů v problémové lokalitě, které jejich majitelé prodávají. Dohromady jich do dobrovolné dražby postupně půjde více než 120.

Na Žitavské ulici jde v jednom z panelových domů do prodeje 23 bytů, celkem jich je v paneláku 51. Část z prodávaných bytů je nyní prázdná. „Do dražby půjdeme proto, že chceme tuto lokalitu změnit k lepšímu. Byla by to první část sanace tohoto území. Není to tak, že bychom ty byty potřebovali,“ vysvětluje starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček, proč se zastupitelé rozhodli přihlásit do dobrovolné dražby. Pokud by město bylo při licitaci úspěšné, chtělo by byty následně opravit.

S připojením se k dražbě nesouhlasili ale všichni zastupitelé. Pro návrh nakonec zvedlo ruku 15 zastupitelů z 21.

Dražba by se měla uskutečnit v polovině března. Vyvolávací cena je 1,7 milionu korun, tedy průměrně 70 tisíc korun za jeden byt. „Nejvyšší částku, na kterou budeme ochotni přihazovat, určí na svém zasedání rada. Určitě to ale nebude v násobcích vyvolávací ceny,“ doplnil starosta Horáček.

ČÁSTKA BUDE TAJNÁ

Pokud by strop schvalovali zastupitelé, bylo by město v nevýhodě. Jednání zastupitelstva jsou totiž veřejná a soupeři města v dražbě by tak přesně věděli, na jakou částku může Varnsdorf jít. Oproti tomu jednání rady jsou neveřejná a maximální částka tak zůstane utajená.

O záměru prodat více než 120 bytů na Kovářské a Žitavské ulici v dražbě se začalo mluvit před několika týdny. „Rozhodli jsme se s kolegou zaměřit na jiné podnikání,“ řekl Deníku před časem Jan Pražák, jeden ze dvou majitelů více než 120 bytů, které budou na prodej.

Stalo se tak jen necelé tři měsíce poté, kdy Varnsdorf omezil výplatu sociálních dávek do těchto domů. Byznys s chudobou, jak se říká pronajímání bytů za přemrštěné ceny lidem žijícím ze sociálních dávek, tak přestává v Kovářské ulici vynášet.

Na konci loňského roku se Varnsdorf snažil koupit v nedobrovolné dražbě dva panelové domy v Hrnčířské ulici. Podle starosty Stanislava Horáčka však město ani nestihlo přihodit. Radní stanovili limit pro dražbu obou domů na 15 milionů korun, konečná cena ale byla o devět milionů vyšší.