Na chodbách panelových domů při kontrole chyběly hasičské hadice a hydranty byly špatně přístupné. Na webových stránkách města o tom po pondělní kontrole informoval pracovník požární prevence organizačního odboru Městského úřadu ve Varnsdorfu Jiří Sucharda.

"Celkově však lze konstatovat, že kontrola dopadla nad očekávání dobře a že nalezené závady ve všech třech domech patří mezi běžné a bezprostředně neohrožují obyvatele těchto domů," uvedl pracovník požární bezpečnosti.

Na kontrolu vyrazili společně s hasiči ze Státního požárního dozoru zástupci hygienické stanice, vedoucí stavebního úřadu a pracovník požární prevence města. "Prohlídka se týkala zejména pořádku a volných profilů na únikových schodištích a chodbách, přístupnosti a označení hlavních uzávěrů vody, topení a elektrické energie a revizí vyhrazených zařízení požární ochrany," popsal Sucharda.

Kontrola ukázala, že v domech například chybí požární hadice a skříně hydrantů nejsou volně přístupné, na jedné z nich například obyvatelé domu pěstují květiny. Podle místních ale stačí požární hadice nahradit těmi s plastovými koncovkami, které nelze prodat ve sběrných surovinách, a ty se pak už neztratí.
Výsledky kontroly v současné době hasiči vyhodnocují a fotografie, společně se záznamem a termíny odstranění nalezených závad pošlou společenství vlastníků. Varnsdorf častější kontroly v domech obývaných zejména romskými rodinami a v ubytovnách přislíbil po několikaměsíčních protestech občanů nejprve svolávaným proti nepřizpůsobivým, posléze proti vedení města.

V říjnu úředníci ve spolupráci s policií kontrolovali herny, jestli tam příjemci sociálních dávek nehrají na automatech a nepopíjejí alkohol. Pětici přistižených město podle mluvčí Romany Macové od listopadu vyplácí 65 procent dávky v potravinových poukázkách. Celkem ve městě tento měsíc úřednici vypláceli dávky 305 lidem.

V nedalekém Rumburku, kde protiromské protesty ve Šluknovském výběžku koncem letošního srpna začaly, úředníci kontrolovali bary a herny na začátku října a odhalili 14 lidí, kteří prý dávky propíjeli a hráli na automatech.