Po dlouhých patnácti letech se vrátila do Děčína možnost testování na přítomnost viru HIV. Nově provádí bezplatné testování děčínské K-centrum.
Anonymní testování na přítomnost smrtelného viru začalo v Děčíně v lednu.

„V roce 2015 se Kontaktní centrum zapojilo do projektu ministerstva zdravotnictví 
a otevírá významnou možnost pro všechny zájemce z řad veřejnosti nechat se otestovat zdarma a anonymně na přítomnost viru HIV," popsala mluvčí děčínského Centra sociálních služeb Kateřina Podzimková.

„Problematika HIV je veřejností často podceňovaná, 
a proto v rámci prevence nabízíme vedle možnosti testování také objektivní informace o rizicích nákazy, možnostech léčby a možnostech, jak se před nákazou chránit," vysvětluje vedoucí K-centra Jiří Sedláček. Kontaktní centrum se zabývá prací s drogově závislými, kteří patří mezi jednu z nejrizikovějších skupin lidí z pohledu možné nákazy HIV.

V děčínském K-centru se tak může nechat otestovat kdokoliv, kdo má obavy z nákazy vzhledem k nějaké rizikové zkušenosti.

Ústecký kraj navíc patří mezi kraje s největším počtem HIV pozitivních lidí. Podle údajů Státního zdravotnického ústavu bylo v Ústeckém kraji registrováno od roku 1985 do konce roku 2014 136 HIV pozitivních; jen za loňský rok bylo zjištěno patnáct nově nakažených. Z celkového počtu nakažených u 27 lidí propukla nemoc AIDS. To je pátý nejvyšší počet ze všech čtrnácti krajů, nejvíce nemocných je v Praze.

„Před lety jsme zde měli například cizince, který trpěl nejen nemocí AIDS, ale i dalšími závažnými a hlavně nakažlivými chorobami. Ten ale onemocněním již podlehl," říká děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

Testování na HIV virus v K-centru je bezplatné a především anonymní. Na provedení testu stačí pouhá kapka krve, výsledky jsou pak k dispozici do dvaceti minut. Podle Sedláčka probíhají testy diskrétně a nikoho předem neodsuzují. Na test přitom není možné jít hned po rizikovém pohlavním styku nebo po aplikaci drog již použitou injekční stříkačkou. Trvá totiž několik týdnů, než je možné přítomnost viru v těle spolehlivě prokázat.

Kontaktní centrum je pak schopné pomoci nejen lidem přímo nakaženým, ale také jejich příbuzným nebo zaměstnavatelům.

„Náš informační servis zahrnuje i právní aspekty a rozbíjí určité zakořeněné předsudky a mýty o HIV pozitivních osobách nebo o samotné nemoci AIDS. Tyto informace jsou k dohledání na webových stránkách Kontaktního centra, nebo je možné je získat v rámci návštěvy přímo u nás 
v zařízení," říká Jiří Sedláček s tím, že nechat se otestovat je možné každé úterý od 9 do 11. 30 hodin.

Také v minulosti bylo možné se nechat v Děčíně na přítomnost viru HIV nechat bezplatně otestovat. V 90. letech toto testování zajišťovala hygienická stanice. Ta ale s testováním na přelomu století skončila a jedinou možností tak byly placené testy v Ústí nad Labem.

V současné době tak zajišťují bezplatné testování především organizace zabývající se prací s drogově závislými lidmi.

Pokud se při testování ukáže test na HIV jako pozitivní, putují výsledky i se sérem do Národní referenční laboratoře, kde se uskuteční další testy.

„Všechny HIV pozitivní, případně již nemocné AIDS, eviduje Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS," vysvětluje epidemioložka Lenka Šimůnková.

V posledních třinácti letech je v České republice zaznamenáván výrazný nárůst výskytu infekce HIV. V roce 2002 bylo u občanů ČR a cizinců 
s dlouhodobým pobytem nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2013 to bylo již 235 případů.

V roce 2014 bylo dosaženo srovnatelné úrovně 232 případů, což je druhý nejvyšší roční výskyt v ČR. V relativním vyjádření představuje tento počet výskyt 2,21 případu na 100 000 obyvatel. Za nárůstem počtu případů stojí především přenos mezi muži majícími sex s muži, který v roce 2014 představoval 72,4 procent nových případů HIV.
Podíl heterosexuálně přenesených infekcí činil 19 procent, 3,9 procent nových případů bylo zaznamenáno u injekčních uživatelů drog. 
Z celkového počtu nových případů tvoří ženy 9,9 procenta.