„Chlapec si náplň s plynem koupil spolu s kamarádem při vycházce z ústavu. Plyn je běžně k dostání. Nic mu v jeho zakoupení nebránilo, protože měl právo na vycházku bez dozoru vychovatele. Při příchodu do ústavu nebyli chlapci kontrolováni. My je ani nesmíme při příchodu prohledávat,“ uvedl ředitel ústavu Jaroslav Žejdl.

Podle ředitele jsou možnosti kontroly ze strany výchovného ústavu vhledem k volným vycházkám omezené.

Podle neoficiálních informací s vdechováním plynu mladík experimentoval již asi před čtrnácti dny. Podle chlapcova otce ale mladík neměl zůstat bez dozoru, protože s plynem experimentoval již v minulosti, uvedl pro ČT 1.

Lubomír Šlapka z protidrogové organizace Most k naději v Mostu uvedl, že čichání plynu je zatím okrajovou záležitostí. „Jde sotva o jedno promile klientů, kteří k nám chodí. Ale jako toluen byl záležitostí nepřizpůsobivých a dnes je daleko více rozšířen, dá se tento trend předpokládat také u čichání plynu,“ uvedl Šlapka.

Inhalace plynu má podobné účinky jako užití drogy, ale je mnohem levnější. Zásobník s plynem je v obchodech k dostání zhruba za 40 korun.

Na lahvičkách s plynem není napsáno, že může ohrozit život člověka. Výrobce pouze varuje, že špatné používání nebo vdechování je zdraví škodlivé. Podle Šlapky to je dostatečné. „Nálepky se skříženými hnáty a varovné nápisy varující před smrtí nezamezí zneužívání. Takto bycho mohli polepit i všechny láhve s alkoholem, protože po dvou láhvích rumu dítě zemře na otravu alkoholem. I čichání benzinu může způsobit bezvědomí a otok mozku, takže by zkřížené hnáty měly být i na čerpacích stanicích. Jediným rozumným řešením je prvence,“ zdůraznil Šlapka.