Proč a jak? No třeba tím, že si zasadí tu letošní pomlázku a proutky na tu další si vypěstují vlastní. Ovšem pozor - pomlázka k zasazení dobrá musí být upletená s citem, proutky ne moc utažené, aby nebyly popraskané. Ani sázet se nemusí u potoka, stačí vlhká půda. A pak se musí pravidelně zastřihávat, aby vyrostla ta pravá ladovská vrba – s kmenem širokým a proutky štíhlými a pružnými. Jo z těch bude pomlázka jedna radost.
No vlastně nebude. Turista, pomlázkář a řezbář Květoslav Stehlík z Rumburku, který mě učil pomlázku plést, na ty mé proutky jen koutkem oka pohlédl a vysmál se mi.

„Ty hezky strč do hlíny a ozdob vajíčky, k ničemu lepšímu nejsou,“ suše prohlásil. „Jsou plné mízy, krásně kvetou, ale pořádnou pomlázku z nich neuděláš,“ dodal. Proutky na pomlázku prý musí být nařezané pěkně na podzim, uchované v chladu a tmě a jen těsně před pletením se dají do vody, aby byly pružné.
Letos jsem upletla dvě pomlázky z osmi proutků. Květoslav Stehlík jich upletl minimálně padesát a minimálně z dvanácti proutků. Myslím ale, že na poprvé z osmi stačí, kdybych totiž pletla pomlázku z dvanácti, určitě bych do ní zapletla i své vlastní ruce.
Jak totiž hned od začátku nedáváte pozor, určitě se někde ztratíte.

„Proutky si rozděl na polovinu, z obou stran srovnané pěkně nad sebou, utahovat je musíš sice pevně, aby byla pomlázka pevná a vzhledná, ale i lehce, aby proutky nepopraskaly. Zapomenout nesmíš, ani na to, že dáváš zleva doprava a zprava doleva, vždycky dolů. Na každou stranu používej jen jednu ruku, jinak se zapomeneš a uděláš chybu,“ vysvětloval.

Co mi ale Květoslav Stehlík hned na začátku zapomněl zdůraznit, bylo to, že u toho nesmím kecat. A to doslova. Za chvíli jsem totiž vůbec nevěděla, jestli jsem vlevo nebo vpravo, dole nebo nahoře. „Počkej, zkusím najít, kde je chyba,“ řekl. Nakonec ale půlku pomlázky stejně musel rozplést.
Jenomže s Květoslavem Stehlíkem se moc dobře nedá nekecat. Dokáže velmi zajímavě vyprávět - a to nejen o tom, jak správně uplést pomlázku . On dokáže zajímavě vyprávět i o jiné své zálibě – řezbařině. Jeho ovečky zdobí nejeden Betlém, a to nejen u nás, ale doslova po celém světě, vyřezával je i pro zájemce v Austrálii nebo Kanadě.