Plánovaný pochod proti Romům rozděluje Děčín na několik táborů. Stovky lidí se ho chtějí zúčastnit, protože jim vadí eskalující problémy,  další jsou proti němu s tím, že demonstrace problémy nevyřeší. Části příznivcům pochodu také vadí, že ho organizuje Lukáš Kohout z Varnsdorfu.

„Já tam ale vůbec být nemusím. Chtěl jsem jen pomoci s organizací, protože vím, jak se takové akce na město ohlašují," říká Kohout, někdejší organizátor protiromských protestů ve Varnsdorfu.

Impulsem k svolání akce 
v Děčíně bylo brutální napadení na Starém Městě, kdy několik Romů zmlátilo tři návštěvníky baru Calipso. Jeden z nich skončil s vážnými poraněními obličeje v nemocnici, protože do něj útočníci mlátili i ve chvíli, kdy ležel zraněný po úderu lahví na zemi.

ČTĚTE: Děčín: Noční napadení na sídlišti!…ZDE…

Pochod v Děčíně se má konat ve středu 13. srpna v půl čtvrté odpoledne. Původní trasa se trochu změnila – z Mírového náměstí se má jít přes město k baru Calipso. Lidé se k pochodu postupně hlásí na sociální síti Facebook, kde je zřízena skupina s poněkud drsným názvem: „Cikánský teror v Děčíně". V úterý odpoledne potvrdilo účast na pochodu přes 270 lidí. Kolik jich skutečně přijde lze ale jen těžko odhadovat.

Psali jsme: Bude v Děčíně pochod proti Romům? Radnice ho má hlášený…ZDE…

Magistrát Děčína se akcí bude zabývat ve středu, kdy má kvůli tomu schůzku. Politici z akce ale moc nadšení nejsou.

„Spíše by měli jít lidé pochodovat před domy lidí, kteří vlastní firmy pronajímající nepřizpůsobivým obyvatelům byty za státní příspěvky," řekl v úterý děčínský poslanec Jaroslav Foldyna.

Zatímco stovky lidí se chtějí přidat a vesměs říkají, že už by se konečně mělo začít něco dít, další jsou proti.

„Vyzývám Děčín k nereagování na protiromský pochod zařízený někým jiným, kdo v Děčíně ani nežije. Lukáš Kohout odstartoval sérii demonstrací ve Šluknovském výběžku a média z toho udělala skoro občanskou válku. Demonstrace vyvolá vlnu nenávisti z obou stran. Všechno tohle vyostřuje v cílený konflikt. Jestli chcete někde protestovat, tak protestujte tam, kde to má význam," napsal na Facebook například raper Jason Rejven.

Kohout – ať už jeho pochod dopadne jakkoliv – nemusí být poslední, kdo chce v Děčíně zorganizovat akci proti Romům. Situaci okolo napadení na Starém Městě totiž sleduje také Dělnická strana sociální spravedlnosti, která dělala protesty také ve Šluknovském výběžku.

„Obdrželi jsme několik podnětů od místních občanů, kteří mají zájem o uspořádání protestní demonstrace. V nejbližších dnech se rozhodneme na krajské úrovni DSSS," uvedl pro Děčínský deník  Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS.