„Kromě majitelů chalup, které jsme zachránili před shořením, jste první, kdo mi poděkoval. Velmi si toho vážím. Nemám zájem bojovat s úřady. O co ale bojovat budu, je jednodušší legislativa, která by v tak mimořádných případech umožnila i civilním firmám rychle a efektivně pomáhat,“ řekl při převzetí ceny Jiří Vlk. Ten nad České Švýcarsko vyletěl 26. července. Chyběla mu ale potřebná povolení například pro nabírání vody z Labe, pro lety v malých výškách nebo pro přistání. Za to dostal zatím nepravomocně od Úřadu pro civilní letectví pokutu. K zásahu v národním parku jej přitom vyzvalo generální ředitelství HZS.

„Oceňujeme ochotu a statečnost pana Vlka, který se ihned pustil do pomoci. Udělení pokuty za administrativní nedostatky v tak mimořádné situaci považujeme za nešťastné. Dodržovat předpisy je nutné, zároveň by se ale při jejich uplatňování neměla vytrácet lidskost a pochopení,“ sdělil k udělení Bernardovy ceny spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard.

S hašením požáru ve Hřensku pomáhal také Jiří Vlk. Nyní dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu.
Pilot hasil požár v Českém Švýcarsku, dostal pokutu sto tisíc korun

Jiří Vlk si pro ocenění přiletěl helikoptérou na Vysočinu do Humpolce, kde Rodinný pivovar Bernard sídlí. Cenu kromě certifikátu se jménem držitele přestavuje symbolické velké zlaté srdce a pivo v množství odpovídajícím průměrné roční spotřebě na jednoho obyvatele České republiky, což představuje 130 litrů. Jiří Vlk si symbolicky přivázal jeden sud piva k helikoptéře a odletěl.