Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje.

Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Děčíně už počtvrté. Město se tak přidalo k dalším 159 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal. Akce probíhá tradičně na Světový den pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu.

„Férová snídaně v Děčíně proběhla v dobré náladě. Nezastavil nás ani vítr a lidé si vychutnali dobré jídlo s fairtrade čajem a kávou. Podpořit snídani přišla i místní kapela Beyond the Border," uvedla místní organizátorka děčínské snídaně Anna Klinkáčková.

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. Zájem o akci neustále stoupá. Do prvního ročníku se před šesti lety zapojilo 41 míst, letos už to bylo čtyřikrát tolik.

„Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v daném místě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování," upřesnila koordinátorka Férové snídaně Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Z aktuálně zveřejněných výsledků prodeje fairtradových výrobků vyplývá, že nejprodávanějším produktem je káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko a Slovensko prodalo v loňském roce v ČR 173 tun. Následují výrobky s fairtradovým kakaem, kterých se loni u nás prodalo 46 tun.