„Pojď, pojď, pojď. A dej si jedenadvacátý. Dej ho, neboj se toho!“ hecuje Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den, která spravuje české rekordy, Petra Beneše při příjezdu do cíle dvacátého kola své rekordní jízdy. Už to by stačilo k překonání rekordu v počtu vyskákaných schodů na jednokolce. Dosavadní rekord držel Američan Owen Farmer. Jezdec ze San Francisca potřeboval na více než tisíc schodů přes 46 minut, Petr Beneš o čtyři méně, a tak se pustil ještě do dalšího kola a k tomu si přidal ještě deset schodů. „Je to tam. My to teď ještě prověříme, ale vše nasvědčuje tomu, že Petr skutečně překonal světový rekord,“ řekl po dojetí do cíle Rafaj.

Děčínský jednokolkař jezdící v barvách týmu Prosport Blatná se na překonání světového rekordu dlouhodobě připravoval. Kromě cvičení nebo běhání si byl také několikrát vyzkoušet nepříjemné schody u kostela v Srbské Kamenici. Již první měřený trénink, u kterého před několika týdny Deník byl, dával tušit, že rekord amerického jezdce se otřásá v základech. Hned první pokus o jeho překonání jej pak poslal do historie. „Asi dva týdny před pokusem mi hlodalo v hlavě, že bych mohl dát jednu sérii navíc. Tisíc dvacet schodů, tedy dvacet okruhů, mi přišlo takový nic moc. Říkal jsem si, že by 21 okruhů nebylo vůbec špatných. I když jsem toho už měl plný zuby, díky Rafovi, který mne hecnul, máme 1087 schodů,“ vypráví zadýchaně v cíli svého úspěšného pokusu Beneš. Stopky se zastavily na čase 44 minut a 23,60 vteřiny.

Děčínský jednokolkař Petr Beneš překonal na jednokolce další český rekord, dohromady již dvanáctý.
Další rekord! Petr Beneš z Děčína je dál vládcem českých jednokolkařů

Pro Petra Beneše to není první rekordní zápis, společně s tím úterním jich má na svém kontě již třináct. Má za sebou například vyskákání na Petřínskou rozhlednu, v nejvyšší budově v Česku AZ Tower zdolal 715 schodů, vyskákal si také na Žižkovskou věž. Rekordy si připsal ale také ve sjezdech, například na Svaté hoře, v Praze – Nuslích nebo v AZ Tower.

Během samotného pokusu se snažil jednokolkař držet tempo ve skocích, to mu umožňovalo držet stálé a hlavně rychlé časy v jednotlivých kolech. Nejhůř mu paradoxně nebylo při cestě vzhůru po schodech, ale při jednom ze sjezdů k dalšími výskokům. Při jednom takovém přesunu mu na táhlém schodu dolů nevyšla otáčka kola. Oproti běžným jízdním kolům si totiž není možné na jednokolce prošlápnout dozadu a pak znovu zabrat. „Jsem unavený, trochu mne trápí viróza. Bál jsem se, že bude na rekord zima a dýchání studeného vzduchu mi neprospěje. Ale v Srbské Kamenici objednali skvělé počasí,“ říká spokojeně nový světový rekordman ve zdolávání schodů na jednokolce.