Pětiletá Martinka, která bydlí se svou maminkou v Krásné Lípě, je sluchově postižená. Loni v listopadu se jí stala nešťastná událost. Jedno ze sluchadel, díky nimž mohla slyšet, ztratila. Finanční situace v rodině navíc není jednoduchá, její maminka je částečně invalidní a na své dvě děti je jako vdova sama. Sluchadlo se ale brzy díky dobrým lidem podařilo zase získat.

Nedoslýchavá Martinka bydlí společně se svou maminkou Petrou a dvouletou sestrou Petruškou v pronajatém bytě ve vyloučené lokalitě v Krásné Lípě. Na jedno ucho neslyší téměř vůbec, na druhé jen zčásti. Tatínek obou holčiček před dvěma lety zemřel, a tak se maminka o děvčata stará sama. Jejich byt navíc postrádá potřebné a kvalitní vybavení.

„Po uhrazení nájmu, poplatků a splátek půjček, které maminka řádně splácí, rodině nezbývají peníze na tvoření finanční rezervy, natož na vybavení bytu. Maminka je v částečném invalidním důchodu a její pracovní možnosti jsou proto omezené,“ uvedla pracovnice Komunitního centra Kostka v Krásné Lípě Dagmar Válková. Ta kvůli postižení Martinky do rodiny pravidelně dochází.

Martinka loni v létě začala používat na obě uši elektronická sluchadla. Do té doby neslyšela a nemluvila, dokázala jen odezírat ze rtů. Díky naslouchátkům a spolupráci se svou maminkou i pracovnicí komunitního centra se holčičce otevřel nový obzor. Začala rozumět svému okolí a zapojovala se do běžného života. Začala také chodit do mateřské školy, kde pracovala s asistentkou.

Koncem listopadu se ale stala nešťastná událost. Martinka cestou na logopedii jedno sluchadlo ztratila. A tím se veškeré úsilí a trpělivost především ze strany maminky, která je Martince velkou oporou, pokazilo.

OSLOVILA NADACI

„Martinka se nesoustředila, často plakala a stagnovala. Maminka jako samoživitelka dvou dětí neměla finanční prostředky na nové sluchadlo,“ popsala Válková. A tak se pracovnice Komunitního centra Kostka rozhodla rodině pomoci.

„Když došlo ke ztrátě a dlouhodobě se nedařilo peníze získat, tak mě napadlo, že bych mohla oslovit nějakou nadaci. Našla jsem si Nadaci Sirius s projektem Patron pro děti,“ vysvětlila Válková. Pracovnice komunitního centra se tak stala patronem Martinčina příběhu.

PENÍZE SEHNALI RYCHLE

Patron pomáhá právě zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem po celé republice. Příběh Martinky kromě Patrona na svých webových stránkách uveřejnilo také Komunitní centrum Kostka.

Díky lidem, kteří si příběh přečetli a rozhodli se prostřednictvím projektu přispět, se celá částka bezmála 6 000 korun na nové sluchadlo podařila vybrat za pouhé dva týdny. Martinka se tak nového sluchadla konečně dočkala.

„Byla delší dobu bez něj, tak je zvyklá na režim bez jednoho sluchátka. Je trošku vyjukaná, ale maminka s ní cvičí a je to v pořádku. Máme radost,“ neskrývala své nadšení pracovnice komunitního centra a patronka příběhu v jedné osobě.

SBÍRKA OBLEČENÍ

Nadšená byla také Martinčina maminka. „Jsem ráda, že mi takhle pomohla, protože to není jednoduché. Byla jsem tak šťastná, až jsem brečela,“ svěřila se dojatá žena.

Komunitní centrum Kostka pomáhá rodinám s dětmi, které to nemají v životě jednoduché, pravidelně. Každý rok pořádá například sbírku oblečení, domácích potřeb či hraček nebo se zapojuje do celorepublikové akce Krabice od bot. Díky ní se každý rok daří do chudých rodin na Šluknovsku rozvézt stovky vánočních dárků.