Dny českokamenického gymnázia se zdají být sečteny. Českokameničtí zastupitelé totiž rozhodli o tom, že se gymnázium od září sloučí s místní základní školou.

Podle představ vedení České Kamenice by to mělo přinést statisícové úspory a je to podle jejího názoru jediný způsob, jak gymnázium udržet. V posledních letech totiž neustále klesá počet žáků gymnázia – v současnosti zde studuje přibližně 130 žáků, dříve to bylo až 250.

Sloučení ale zvedlo vlnu nevole. Ve městě už obíhá petice proti slučování a chystá se demonstrace.

„Jakmile proces omezování gymnázia začne tím, že přestane být samostatné, nezvratně povede ke konci gymnázia. Na sloučené gymnázium dá své dítě ještě méně rodičů a gymnázium tak bude mít ještě méně žáků. Tím argumenty pro jeho zrušení posílí," říká Jan Papajanovský z České Kamenice.

S tím ale nesouhlasí starosta České Kamenice Martin Hruška.

„Zvažovali jsme mnoho variant, protože zachování gymnaziálního vzdělání ve městě je pro nás velmi důležité. A nakonec nám vyšlo, že toto je jediná cesta, jak jej mít v České Kamenici i nadále," říká s tím, že je nutné brát v potaz rozpočtové možnosti města.

S takovým vysvětlením se ale nechtějí smířit ti, kteří chtějí, aby gymnázium zůstalo samostatné. Proto v krátké době sepsali petici, která nyní koluje po České Kamenici.

„Petici bude možné podepsat až do 26. června, nyní je totiž velká část studentů na nejrůznějších školních akcích," vysvětluje Jan Papajanovský.

Peticí ale protesty proti sloučení gymnázia a základní školy do Masarykovy akademie nemají skončit.

„Zřejmě v posledním červnovém týdnu uspořádáme demonstraci," upřesnil Jan Papajanovský, který má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti.

V loňském roce byl totiž jeden z představitelů protestujících proti sloučení děčínské Evropské obchodní akademie a gymnázia, jehož studentem je.

Sepisování  petice a pořádání protestů proti sloučení se ale příliš nelibí starostovi Martinu Hruškovi.

„Kdyby chtěli věcnou rovinu debaty, tak nesepisují petice, ale baví se s námi. Já jsem nabídl organizátorům petice schůzku, která by se měla uskutečnit příští týden," říká  starosta.

Gymnázium v České Kamenici mělo padnout již před několika lety, kdy jej chtěl uzavřít krajský úřad, který byl jeho tehdejším zřizovatelem. Jedinou šancí bylo převzetí gymnázia městem. To jej zachránilo. V okolí České Kamenice je totiž několik gymnázií. Kromě Děčína například v Rumburku, Varnsdorfu nebo v České Lípě. Tedy ve městech mnohonásobně větších než je Kamenice.

Vlna slučování se prohnala Děčínskem loni, kdy se proti ní postavily stovky studentů. Nelíbilo se jim především krajem plánované sloučení děčínského gymnázia a obchodní akademie a střední zdravotnické školy s gymnáziem v Rumburku. Naopak téměř bez povšimnutí zůstalo sloučení dvou průmyslovek v Děčíně, tedy stavení a strojní a dopravní, ze kterých bude jedna škola od letošního září.