Až 800 korun ročně ušetří senioři jezdící autobusy městské dopravy v Děčíně. Cestující nad 70 let budou mít totiž od prosince jízdné zdarma.

Po bezplatném jízdném volala část veřejnosti už několik let, radní jim nyní vyšli vstříc. Celkem se bezplatné jízdné týká přibližně pěti tisíc obyvatel Děčína.

„Úprava jízdného pro starší spoluobčany byla naším dlouhodobým cílem. Jsem ráda, že se to nyní povedlo,“ říká děčínská primátorka Marie Blažková s tím, že ročně vyjde tato úleva pro seniory městskou pokladnu na půl druhého milionu korun.

„Pro důchodce je to dobrá zpráva. Důchody nejsou vysoké, tak je každá koruna dobrá,“ přivítal blížící se změnu Vlastimil Šebesta.

Zadarmo jezdí lidé nad 70 let také například v sousedním Ústí nad Labem. V Teplicích platí senioři starší 70 let za roční jízdenku 1860 korun, ve Varnsdorfu vyjde tříměsíční jízdenka na 263 korun, měsíční na necelou stovku.

Senioři museli začít platit jízdné před pěti lety. Před třemi lety se sice snížila cena celoročního kuponu pro důchodce starší 75 let, platit ale museli stále.

Doposud tak platí senioři nad 70 let za celoroční jízdenku 800 korun, lidé nad 75 let pak zaplatí 360 korun. Cestující si však mohou pořídit časové jízdenky i na kratší dobu. Například pololetní jízdenka pro seniory nad 70 stojí 480 korun.

Kromě seniorů starších70 let budou zdarma děčínskými městskými autobusy jezdit také dobrovolní dárci krve mající Zlatou plaketu Dr. Janského.

„Tyto podmínky začnou platit v prosinci. Je tedy potřeba, aby si občané ohlídali platnost svých kupónů. Případně, aby si nepořídili nový kupón před tímto obdobím,“ upozornila Marie Blažková.

Pokud totiž lidé nestihnou kupon projezdit, peníze jim dopravní podnik nevrátí.

V Děčíně to tak bude další změna v jízdném během tří měsíců. V září přestaly platit patnáctiminutové jízdenky, které stály 15 korun. Nově je možné koupit si v autobuse pouze jízdenku na 45 minut, která stojí rovnou dvacetikorunu.

Pokud ji ale cestující hradí pomocí platební nebo čipové karty, je o pětikorunu levnější. Zaplatí tak stejnou cenu za jízdenku s mnohem delší platností.

Do konce letošního roku by také měla skončit platnost starých čipových karet, které děčínský dopravní podnik používá už dvacet let a jsou technologicky zastaralé. Nahradit by je měly právě platební karty nebo karty krajské dopravy.


Názor autora článku:

Opravdu to bylo nutné?

To je první věc, která člověka napadne, když čte zprávu o bezplatném jízdném pro seniory nad 70 let. Samozřejmě, nikdo soudný nepochybuje o tom, že situace seniorů, obzvláště těch osaměle žijících, není příliš růžová. Důchody nejsou příliš vysoké, na rozdíl od nákladů na bydlení. Když se k tomu přidají třeba ještě doplatky za léky, není to příliš na jásání. Mnoho seniorů převrací každou korunu a mnohdy se rozmýšlí, co vše si může koupit.

Ale ruku na srdce. Neomezená roční jízdenka na městskou autobusovou dopravu stojí seniory nad 75 let při rozpočítání na jednotlivé měsíce třicet korun měsíčně. A to asi opravdu není nezvládnutelná částka. Proč třeba nemají zdarma jízdné děti jezdící denně autobusem do školy? Studenti v Děčíně zaplatí za měsíční jízdenku 240 korun, ročně tedy téměř tři tisíce. Krát třeba dvě tři děti. Přitom situace rodin s dětmi není velmi často o mnoho lepší než rodin seniorů, obzvláště při přepočtu čistého příjmu na hlavu.

Po schválení nového ceníku jízdného může nastat další paradoxní situace. Estébák dosahující příslušného věku pojede zadarmo a člověk, kterého vyslýchal, si hezky jízdné zaplatí. Členové Konfederace politických vězňů si totiž budou muset jízdné platiti nadále, byť zvýhodněné. Do komunálních voleb nám zbývá již jen rok, za ten se může stát mnohé. A ve volebním boji se hodí vše. Třeba i jízdné pro seniory zdarma, nebo zrušení poplatků za svoz odpadu.I po tom řada lidí volá.