Doposud se mohli lidé z řad veřejnosti vyjadřovat k programu nebo mít prakticky neomezené dlouhé diskuzní příspěvky. To ale bude od čtvrtka s největší pravděpodobností minulostí. Nový jednací řád ruší možnost podávat stanoviska k programu, změny jsou i v pravidlech pro diskuzi k jednotlivým bodům.

U těch nový jednací řád stanovuje nejvýše pětiminutový příspěvek diskutujících s tím, že zastupitelé mohou souhlasit s prodloužením o další tři minuty. Zároveň může diskutující vystoupit k jednomu bodu pouze dvakrát. To ale neplatí pro zastupitele.

„Změnu jednacího řádu jsme připravili na opakovanou žádost některých zastupitelů a kontrolního výboru. Důvodem jsou příspěvky, které nejsou věcné a netýkají se kompetencí zastupitelů,“ říká děčínská primátorka Marie Blažková.

Jedním ze zastupitelů, kteří opakovaně volali po změně jednacího řádu, je Pavel Sinko.

„Jednoznačně tento návrh podpoříme. Někdy jsou příspěvky rozvleklé a často se opakují,“ připomíná opoziční zastupitel za sociální demokracii.

Nelíbí se mu především rozvleklé diskuze, které se nedotýkají tématu. „Vadí mi také sprostota některých diskutujících. Pokud bude diskuzní příspěvek slušný a věcný, rozhodně nebudu mít problém zvednout ruku pro jeho prodloužení,“ dodává Sinko.

Jednohlasně ale nový jednací řád zřejmě schválený nebude. Proti omezení diskuzí totiž opakovaně vystupoval například Vladislav Raška, který je součástí radniční koalice.

Dalším důvodem, o kterém komunální politici mluví, je obava ze zneužití jednání zastupitelstva k předvolební kampani. Do městského zastupitelstva se totiž bude volit už příští rok na podzim.

Pokud zastupitelé změnu jednacího řádu ve čtvrtek schválí, nebude Děčín jediným městem v regionu, kde podobné omezení platí. Například ve Varnsdorfu mají pro diskuze ještě přísnější pravidla. Lidé zde mohou vystupovat jen dvakrát tři minuty.

Pětiminutový limit platí také na krajském zastupitelstvu.