Na Šluknovsko se stále stěhují sociálně slabí lidé prakticky z celé republiky, starousedlíci si stěžují na problematické soužití s novými sousedy. Policie přímo ve Šluknově dokonce musela v nedávné době řešit tři hromadné rvačky, do kterých se zapojily desítky lidí.

Slušní lidé si na současnou situaci stěžují.

„Já jsem si pořídila vlčáka, protože nám pořád lezou do zahrad a kradou. Nahoře v sídlišti byla spousta věcí pro děti, nyní je všechno zničený, zlámaný. My už jsme starý, ale naše děti a vnoučata táhnou pryč," rozčiluje se jedna z obyvatelek domků nad šluknovským sídlištěm a dodává, že party lidí táhnou také na hřbitov a cestou odhazují flašky.

V době návštěvy redaktorů Děčínského deníku bylo šluknovské sídliště poměrně uklizené. Jen u jedné popelnice ležel gauč, u další pak rozebraná televize.

„Největší problémy jsou s nepořádkem, protože lidé to nemají kam dávat. Takže to nahlásíme na městský úřad, ten to nechá uklidit. Ale během chvíle se tam objeví nový nepořádek," říká šluknovský asistent prevence kriminality František Cina.

Místním vadí kromě nepořádku také hluk, část obyvatel sídliště totiž noční klid příliš nectí a nejživější jsou především v nočních hodinách. Ale již během dne tu často vyhrává hlasitá hudba. Pak musí zakročit asistenti.

„Lidi už nás znají, tak se to daří uklidnit. Většinou jsou problémy s těmi, co se nově přistěhují," vysvětluje Cína, který pochází přímo ze Šluknova.

S tím ale nesouhlasí starší žena žijící v paneláku v dolní části sídliště.

„To je hrozný. Jezdí autama a motorkama po hřišti, vyhánějí děti ze hřiště. V noci abychom měli zabedněná okna, to se jinak prostě nedá. Kdyby to aspoň nebylo až do rána. Ale ono to až do rána je. To je k vzteku tady," stěžuje si žena u velitele místních strážníků Vladimíra Vyskočila, který nás po Šluknově provádí.

„Počet přestupků je hodně v závislosti na tom, kdy jsou vyplácené dávky hmotné nouze. Situace se ale může vyhrotit z jakéhokoliv důvodu, nemusí v tom být vždy jen alkohol." říká Vladimír Vyskočil.

Kvůli problémům na sídlišti musela zasahovat několikrát i policie.

„Měli jsme tu tři velké rvačky, policie pak kontrolovala auta až do Dolní Poustevny. Celkově ale nemohu říct, že by se zvýšila kriminalita. Pomohl k tomu velmi výrazně i zákaz výkupu kovu od fyzických osob," říká šluknovská starostka Eva Džumanová, která bije na poplach, protože má obavy ze zhoršení situace.

Šluknovské sídliště patří soukromému majiteli, který pronajímá byty z velké části lidem žijícím ze sociálních dávek. Podle informací Deníku se do Šluknova stěhují nejen lidé z regionu, ale například i z Mladé Boleslavi nebo z Nového Jičína.

„Větší kumulace problémových lidí přináší větší problémy. Ti lidé nejsou schopni dodržovat základní pravidla slušného chování a soužití," říká na adresu problémových obyvatel Eva Džumanová.

Podobně napjatá situace vedla před pěti lety k sociálním bouřím, při kterých vycházely do ulic tisíce lidí. Vše odstartoval incident v Novém Boru, kdy Romové útočili mačetami v jednom z místních barů. Nedlouho poté začaly Šluknovskem chodit velké protiromské demonstrace; první se uskutečnila na konci srpna v Rumburku. Ty největší se pak konaly ve Varnsdorfu, kam policie povolala i jednotku s koňmi a vodní dělo.

Krátce po demonstracích vznikla speciální pořádková jednotka, která do té doby v Ústeckém kraji chyběla. Na demonstracích zasahovaly speciální pořádkové jednotky z Prahy, Brna nebo Ostravy.

Právě podobných demonstrací se starostové stále bojí. Regionu totiž nic pozitivního nepřinesly. Jejich tehdejší organizátor Lukáš Kohout je ale v současné době ve vězení (viz infobox dole).

Starostové ze Šluknovska před pěti lety sepsali Šluknovské desatero, tedy deset požadavků, které podle jejich názoru měly vést ke zlepšení situace v regionu. Částečně požadavky stát již splnil, například ten týkající se zákazu výkupu kovů nebo částečné úpravy rozpočtového určení daní, tedy podílu měst na daních.

Ale jeden z nejpalčivějších problémů, tedy vysoké sociální dávky na bydlení, se stále vyřešit nepodařilo. Omezení se sice dočkalo bydlení na ubytovnách, ale ty na Děčínsku a Šluknovsku prakticky neexistují. Stát totiž v drtivé většině případů posílá tyto sociální dávky lidem žijícím v nájemních bytech, a to většinou za přemrštěné ceny.

Byty jsou zde navíc extrémně levné, dají se pořídit i za částku lehce přesahující 100 tisíc.

Organizátor demonstrací 
je ve vězení Hlavním organizátorem protiromských pochodů ve Varnsdorfu byl známý podvodník Lukáš Kohout. Že by v nejbližší době Kohout organizoval nějaké další pochody, ale není možné očekávat. V současné době si totiž odpykává ve věznici v Rýnovicích nedaleko Jablonce nad Nisou sedmiletý trest za podvody, další soudní procesy s Kohoutem přitom ještě nejsou u konce.