Ke Dni stromů, který připadá na sobotu 20. října, se v letošním roce připojí děčínská zoo. Den má připomenout, jak důležité pro naši planetu stromy jsou a že právě díky nim se udržuje příznivé bioklima pro život člověka. Pro návštěvníky zoo přichystala Stezku stromů. Cílem stezky je seznámit návštěvníky s druhy dřevin, podrobnostmi a zajímavostmi o nich.

„Připravili jsme nejen označení 19 vybraných dřevin, ale také jsme na čtyřech místech v zoo nově vysadili i stromy nebo keře, které si jsou určitým způsobem podobné a u kterých často dochází k záměně. Návštěvník tak má díky informačním cedulím možnost pozorovat rozdíly mezi rostlinami přímo před sebou,“ řekla mluvčí zoo Alena Houšková.

Jeden z největších festivalů pod jednou střechou na severu Čech oslaví ve Varnsdorfu 20. výročí. Symbolicky v sobotu 20. října se uskuteční 20. ročník Festivalu Free Tibet. Tato hudební akce, která podporuje tibetský lid v boji za svobodu, se od roku 1999 pravidelně pořádá ve Šluknovském výběžku. V minulosti už proběhla v Rumburku, Mikulášovicích, Dolní Poustevně a minulý rok poprvé ve Varnsdorfu.

Akce je zajímavá také tím, že má tři scény. Na hlavním sále zahraje sedm kapel jako například rockoví Imodium, ska v podání Fast Food Orchestra nebo punkové Totální nasazení. Druhá scéna v Lidové zahradě bude patřit dýdžejům a třetí čajovně a výstavě o Tibetu.

V klášterním kostele sv. Vavřince v Rumburku vystoupí v sobotu 20. října od 11 hodin pěvecký sbor Hohwald Chor z Neustadtu. Koncert se koná jako připomínka svátku sv. Lukáše, patrona umělců, který připadá na 18. října. Během hodinového koncertu zazní evangelické lidové písně, skladby od A. Brucknera, W. A. Mozarta či Antonína Dvořáka. Vstupné je zdarma. Koncert pořádá Římskokatolická farnost děkanství Rumburk.

Obecní úřad ve Františkově nad Ploučnicí pořádá tradiční pouštění draků. Další ročník oblíbené drakiády pro malé i velké vyznavače dračího létání se uskuteční v areálu FK Františkov. V případě příznivého počasí jako doprovodný program láká také povídání o hvězdách a závěrečná stezka odvahy pro děti. A nejen ty odvážné. Vzduchem se různobarevní draci ve Františkově proletí v sobotu 20. října od 16 hodin.

Do období první republiky se budou moci lidé přenést na oslavách 100. výročí vzniku Československa na Masarykově náměstí v Děčíně. Návštěvníci budou moci ochutnat hlavní pokrmy našich praprababiček, užít si dobové kostýmy nebo zasednout do lavic obecné školy. K vidění budou škodovky, o hudební program se postarají Suit Up, Lucie Černíková, Street Band Dixie a Original Vintage Orchestra.Akce proběhne v neděli 21. října od 14 do 21 hodin.