Po změně výpočtu indexu rizika ale ministerstvo přestalo zveřejňovat přehlednou tabulku vývoje indexu pro kraje i okresy. Pro okresy dokonce nezveřejňuje data potřebná pro jeho výpočet vůbec.

Podle nových pravidel pro výpočet indexu platných od 6. ledna nebude jeho hodnota za kraje zveřejňována dříve, než ve většině krajů nebude dosaženo alespoň třetího stupně pohotovosti. Dostupná jsou jen data pro jednotlivé parametry. Lidé si tak mohou stáhnout excelový soubor, ve kterém jsou přepočtené hodnoty nově nakažených za posledních 14 dní, počet nakažených seniorů, odhad reprodukčního čísla a podíl hospitalizovaných pacientů, kterým byla pozitivita zjištěna až po nástupu do nemocnice. Bez ručního výpočtu tak hodnotu rizika nebezpečí nezjistí.

Doposud přitom byla dostupná na několik kliknutí na stránkách ministerstva včetně přehledného vývojového grafu. Pro jednotlivé okresy ale nejsou ani výpočtová data k dispozici. „Tento index není možné smysluplně spočítat na úroveň okresů, protože nemocniční systém funguje minimálně na úrovni krajů. Není tak možné hodnotit podíl hospitalizovaných pacientů, u nichž byla až v nemocnici zjištěna pozitivita,“ řekl ředitel Úřadu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Železniční most v Prostředním Žlebu.
Most v děčínském Žlebu čeká výměna, opravený bude i tunel

Podle jeho názoru nemělo okresní hodnocení relevanci ani u předchozí verze indexu. Okresní hodnoty indexu PES velmi často ze dne na den vyskočily i o deset nebo patnáct bodů. K tak velkým rozdílům totiž stačilo jedno či dvě odhalená ohniska nákazy v domovech pro seniory.

Souhrnné údaje za jednotlivé kraje je možné najít na webu ministerstva zdravotnictví v podobě komentáře epidemiologů, vztahují se ale vždy k danému týdnu a jsou zpravidla zveřejňovány v pátek. Zatím poslední zveřejnili na Silvestra. „Ústecký kraj i přes vánoční pokles počtu případů patří nadále mezi nejvíce postihnuté kraje, což podtrhují zejména hodnoty posledních dvou dnů (28. 12. – 640 případů, 29. 12. – 1 180 případů). Tento mezidenní nárůst vykresluje nejlépe průměrný denní přírůstek, který má aktuálně hodnotu 508 případů,“ zhodnotili epidemiologové závěr roku 2020. Kromě toho jsou k dispozici další statistiky, jako je například denní počet nových případů nebo počty vyléčených a zemřelých.

Některé údaje se dostávají také ke starostům jednotlivých měst a obcí. „Počty nově nakažených stále dostáváme prostřednictvím obcí s rozšířenou působností,“ uvedl starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář.