Pes nebo kočka za hezké vysvědčení není podle vedoucí Městského útulku v Děčíně Evelíny Jahelkové tím nejlepším dárkem. „Rodiče by měli zvážit všechna pro a proti. Pes nebo kočka není jen radost, ale hlavně starost. Ať raději vezmou děti na výlet do útulku,“ řekla Jahelková. Během prázdnin i po nich totiž praská útulek ve švech.

Prázdniny

V době letních prázdnin mají lidé na zvíře více času. „Děti jsou nadšené z nového zvířátka. Stěně je roztomilé a hravé. Problémy ale nastanou s nástupem do školy. Starost o zvíře v drtivé většině případů padne na rodiče,“ upozornila Jahelková.

Pokud už rodiče chtějí udělat dítěti radost zvířetem, měli by podle Jahelkové pořídit drobného hlodavce, který nevyžaduje stálou péči. Možnost seznámit se s potřebami psa mají rodiče i děti v útulku. „Mohou vzít psa na vycházku. Rodiče zjistí, jak dlouho udrží dítě o zvíře zájem. Prostě si vyzkoušet, zda je rodina na psa či kočku připravená,“ dodala Jahelková. Pracovníci útulku také poradí, jaké plemeno je nejvhodnější.

Mnoho rodin je totiž požadavky psa či kočky zaskočeno. „Pořídili jsme dětem štěně, o prázdninách nebyl problém, stále s ním někdo byl a věnoval se mu. V září jsme však zažívali peklo. Pejsek nechtěl být sám doma a vše demoloval,“ zavzpomínala Lenka Kroupová z Děčína. Po prázdninách zjistila, že na pravidelné vycházky děti chodí čím dál méně a starost nejen o děti, ale nyní i o dospívajícího psa připadla na ni. „Už bych to znovu neudělala. Jsem poučená. Naštěstí si už pes zvykl, ale občas ještě najdeme v bytě nemilé překvapení,“ ukončila Lenka.

Dovolená

Všem rodičům doporučuje, aby vše důkladně zvážili. Další problémy prý totiž nastaly, když se rodina chystala na dovolenou. Pro nového mazlíčka neměli hlídání. Nakonec se psa ujala babička. Ne všichni ovšem seženou pro svého čtyřnohého kamaráda prázdninové hlídání. Psi pak mnohdy končí opět v útulku.

„Někteří majitelé se zbavují psů před dovolenou, aby nemuseli zaplatit za psí hotely. Buď psa rovnou vyhodí někde na ulici, nebo ho přivedou sem a pak se nám snaží namluvit, že není jejich, že ho někde našli. My pak musíme zahájit složité šetření, ve kterém dokazujeme, zda je pes skutečně jejich,“ dodala Jahelková.