Naprostým fiaskem skončil tendr na prodej Lužické nemocnice v Rumburku. Penta Hospitals CZ, která zůstala jako poslední zájemce o její koupi, totiž před několika dny městu oznámila, že z tendru odstupuje.

Původně Penta Hospitals nabízela za nemocnici jednu korunu a požadovala velké investice ze strany Rumburka. To se městu nelíbilo a dalo společnosti čas na zpracování lepší nabídky. Na tu ale už nedojde. Jedním z důvodů byla i velká podfinancovanost špitálu.

„Oznámili jsme Rumburku, že novou nabídku nepředložíme. Další jednání proto považujeme za bezpředmětné,“ uvedla Lenka Holá, mluvčí společnosti, kterou stejně jako vydavatele Deníku VLM vlastní investiční skupina Penta.

Formálně Rumburk ukončí tendr ve čtvrtek na jednání zastupitelstva. „Bylo dobře, že jsme do tendru šli. Dalo nám to obrázek o tržní hodnotě nemocnice, která je výrazně záporná. I z naší strany se nyní bude snáze hledat konsensus s krajem,“ nastínil další postup místostarosta Alois Kittl.

Do hry se totiž znovu vrací Ústecký kraj, se kterým přestal Rumburk jednat loni na podzim a následně vyhlásil tendr. „Jsem pro obnovení jednání. Jak ale dopadnou, to nyní nikdo neví,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák. Rada kraje by se měla nemocnicí a jejím možným převodem na kraj zabývat první květnovou středu.

Pokud na jednání skutečně dojde, nebude si město moci diktovat podmínky, jak tomu bylo u předchozího jednání s Ústeckým krajem.

„Vidím to tak, že podmínky kraje budeme muset z velké části akceptovat. Nic jiného nám nezbude,“ řekl k dalším jednáním Kittl.

Původně město chtělo odkoupení společnosti a zachování všech stávajících oborů, což Ústecký kraj v závěru loňských jednání odmítl. To bylo pro město neakceptovatelné, a proto vyhlásilo otevřený tendr na prodej nemocnice.

„Nyní jde o to, aby byla zachována kvalitní péče, což nejsme schopni vlastními silami zajistit. Letos za nemocnici zaplatíme z městského rozpočtu 30 milionů za loňský rok, a příští rok 40 milionů korun za letošek,“ doplnil Kittl.

Pokud by se kraj s městem o převodu špitálu dohodl, získal by pouze nemocniční budovy a firma Lužická nemocnice a poliklinika by tak zůstala městu. Tím by se kraj vyhnul převzetí minulosti špitálu.

„Předběžně jsme si dojednali na první polovinu května další schůzku, na které budou přítomni i zástupci Krajské zdravotní. Tam bychom si měli stanovit postup,“ dodal Kittl s tím, že by byl rád, aby se vše vyřídilo do konce roku.Krajská zdravotní spravuje už pět nemocnic v kraji.