Dopravní hřiště, houpačky pro radost nebo prořezání Sněžnické vyhlídky. Tyto a dalších osm projektů uspěly v prvním děčínském participativním rozpočtu, v němž o návrzích občanů na zvelebení města hlasovalo 1277 lidí.

Každý mohl rozdat pět pozitivních a dva negativní hlasy. Jednoznačným vítězem se stal návrh na dobudování dopravního hřiště u Kamenické ulice, který získal 751 pozitivních hlasů a jen 12 záporných.

„Musíme poděkovat lidem za podporu, protože to nejsou jen hlasy od našich rodin nebo známých, tolik jich určitě nemáme. Jsme rádi, že se nám podařilo oslovit širokou veřejnost,“ netajil po hlasování spokojenost Jiří Hykl, jeden z předkladatelů návrhu na vylepšení dopravního hřiště.

BEZ POMOCI SÍTÍ

Pro něj jde o úspěch o to cennější, že nepoužívá sociální sítě. Právě na nich se totiž řada projektů snažila získávat podporu.

Druhý v pořadí skončil projekt Houpačky pro radost od sdružení Artczech.com, které už v minulosti po městě pět houpaček rozvěsilo. Lidé si je hned oblíbili a díky projektu se rozšíří i na další místa v Děčíně.

„Určitě to budou frekventovaná místa, jako jsou třeba zastávky. Konkrétní umístění musíme domluvit s magistrátem,“ přiblížil další postup Dmitrij Pljonkin ze sdružení Art-czech.

Kromě těchto projektů uspělo například workoutové hřiště v Březinách nebo rozmístění basketbalových košů po městě.

PLUSOVÉ HLASY

Mezi projekty, jež získaly aspoň 50 plusových hlasů, není naopak hřiště v Boleticích, parkoviště před březinským hřbitovem nebo dokončení propojovacího chodníku v Březinách.

Mezi hlasujícími převažovaly ženy, nejvíce hlasujících bylo mezi 36 a 45 lety věku. Při rozdělení podle městských částí jich nejvíce hlasovalo z Nového Města. Naopak z Hoštic, Velké Veleně a Maxiček nepřišel ani jeden hlas.

„Participativní rozpočet si letos zkoušíme poprvé. Nápady občanů jsou zajímavé a těším se na jejich realizaci. Už nyní je ale potřeba myslet na další ročník,“ řekla děčínská primátorka Marie Blažková.

První vítězné projekty by mohly spatřit světlo světa během několika týdnů. „Budeme je postupně uskutečňovat od letošního května do května příštího roku,“ uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá s tím, že o postupu při plnění jednotlivých projektů bude město informovat na webové stránce participativního rozpočtu tvorimedecin.cz.

Všech 11 projektů vyjde děčínskou radnici na necelé čtyři miliony korun, v rozpočtu přitom bylo připraveno o jeden milion korun více. Ten by se však neměl rozpustit v běžném městském provozu. Už před začátkem participativního rozpočtu představitelé města slíbili, že pokud nějaké peníze z letošního rozdělování zbudou, přesunou je do dalšího ročníku.

První ročník participativního rozpočtu spustila děčínská radnice loni na podzim, kdy vyzvala obyvatele města, aby navrhovali projekty na vylepšení svého okolí. Projekty musely být na pozemcích města a zároveň jejich náklady nesměly přesáhnout 500 tisíc korun.