Děčínští maturanti mají letos velký problém sehnat sponzorské dary na maturitní ples. V loňském roce to, ale nebylo o moc lepší.

Loňská maturantka Michaela Hermanová z Děčína zavzpomínala na svůj maturitní ples a na to, jak bylo obtížené sehnat dary, aby poplatili vše co je k plesu potřeba. „Byl to velký problém, nikdo nám nechtěl dávat sponzorské dary. A když ano, většinou jen věci do tomboly. Finanční dar nám dala jen litoměřická firma, která patří otci mé spolužačky. Celkově nás ples vyšel asi na dvě stě třicet tisíc korun. Od prvního ročníku jsme spořili do fondu a pak jsme vydělali na prodeji lístků,“ řekla Michaela.

Děčínské gymnázium pořádá maturitní plesy každý rok. „Od prvního ročníku si naši studenti na ples šetří. I přesto, ale musí sehnat nějaké sponzory. Což není zrovna jednoduché. Pokaždé se to ale nakonec vždy podařilo, i když to zpočátku tak nevypadalo. Letos máme dokonce třídu, která si může dovolit mít svůj ples samostatně, není tomu ale tak pokaždé,“ řekla zástupkyně ředitele Hana Brádková.

Jedna z děčínských firem, která sponzorské dary dává, je i cestovní kancelář Dezka. Ta, ale sponzoruje jen školy, které s nimi spolupracují. „Nesponzorujeme všechny školy, které nás přijdou požádat o dar, ale jen ty, které od nás kupují zájezdy nebo jen autobusovou dopravu třeba po České republice,“ řekla referentka cestovní kanceláře Helena Kapicová. Cestovní kancelář věnuje maturantům lístky do tomboly na různé muzikály nebo třeba i celý zájezd, který většinou studenti využijí jako hlavní cenu v tombole.

Letošní studenti se snaží sehnat co nejvíce darů, ale je to čím dál tím víc obtížnější. I přesto, že si spoří do třídního fondu, peněz potřebují mnohem více. „Dary sháníme, kde se dá, ale zatím jsme moc neuspěli. Ples se nám blíží neskutečnou rychlostí a my máme jen dva sponzorské dary. Nikdo nám nechce nic dát, protože sami mají málo, aspoň tak nám to bylo řečeno,“ řekla letošní maturantka, která studuje Střední školu Libverda v Děčíně, Tereza Martincová.

Maturitní ročníky na Evropské obchodní akademii v Děčíně už nějaké dary sehnaly. Ty ale řeší problém s financemi jinak. „Už ve třetím ročníku se naši studenti věnují projektu, ve kterém se zabývají rozpočtem a náklady na maturitní ples a proto vědí, kolik peněz je zapotřebí. Mimo jiné jim k tomu pomáhá sdružení rodičů a přátel školy. Studenti si musí sehnat dva typy sponzorských darů, jak do tomboly, tak na pokrytí nákladů pořádání plesu,“ řekl zástupce ředitele školy Ladislav Kučera.

Sponzorské dary většinou dávají ti, co mají něco společného s daným maturantem. „Já letos sponzoruji svou dceru, která maturuje na ústecké soukromé škole Trivis. V loňském roce jsem dar dal i jiným, ale letos to bohužel nejde,“ řekl majitel Narexu Miroslav Feder.