Historická poutní místa nejsevernější části Děčínska veřejnosti a poutníkům představí Římsko-katolická církev z Jiříkova.
„Projekt Poutní cesta po Šluknovském výběžku návštěvníky cíleně zavede do míst s nepřetržitou poutní tradicí trvající už od barokních dob, jako je tomu třeba v případě loretánské kaple v Rumburku od roku 1707. Představeno bude i poutní místo Filipov, které největšího rozkvětu dosáhlo ve 30. letech 20. století, kdy bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově byla jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve Střední Evropě,“ řekl Josef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.
Římskokatolická farnost bude projekt Poutní cesta po Šluknovském výběžku, se kterým uspěla na Ministerstvu kultury ČR, realizovat od dubna do října roku 2008.
„Projekt zahrnuje tisk celobarevné informační skládačky v české a německé jazykové mutaci, tisk propagačního katalogu a mapu poutní cesty,“ řekla koordinátorka projektu Klára Mágrová. Dodala, že vydáním tiskovin a pořádáním tradičních náboženských poutí chce farnost upozornit na existenci významných církevních památek Šluknovského výběžku.
Informační materiál, který věřící provede po jedinečných sakrálních stavbách regionu, jako jsou Anenský vrch u Lobendavy, Filipov, Křížový vrch v Jiřetíně pod Jedlovou, loretánská kaple v Rumburku, Sněžná a Vilémov, stručně shrne jejich historii a podá informace o dostupnosti těchto historických poutních míst Šluknovska a také upozornění na možnost ubytování v jejich blízkém okolí bude vydán ještě na podzim tohoto roku.
Projekt vyjde Římsko-katolickou církev z Jiříkova na sto tisíc korun, přičemž třicet tisíc se jí podařilo získat z ministerstva kultury v rámci konkurzu na podporu významných kulturních aktivit církví a náboženských společností pro rok 2008. Projekt rovněž finančně podpořilo litoměřické biskupství a další dárci i z řad soukromých dárců.
Římskokatolické farnosti Jiříkov je nestátní neziskovou organizací, která se mimo jiné orientuje na sociální projekty na místní úrovni. Do její hlavní činnosti patří i rozvoj tradičních duchovních hodnot, sociální, kulturní a náboženská činnosti a péče o záchranu architektonického dědictví.