Sedmiletá Terezka Bugárová z děčínské Letné musela nedávno proležet několik dnů v posteli. Ulehla s angínou a polykala antibiotika. Sice tak často nemarodí, ale z braní penicilinu či medikamentů s podobnými účinky nadšená není.
„K hypochondrům nikdo v naší rodině určitě nepatří. A platí to i v případě dcery. Jakékoli léky nebere ráda. Když jde o antibiotika s rozloženým podáváním i v nočních hodinách, tak je z toho dost vyřízená. Pokud je třeba jen trošku nachlazená, léčíme to horkým čajem s citrónem a medem a k doktorovi ani nejdeme,“ tvrdila Terezčina maminka.
Mnozí lidé si ale myslí, že antibiotika jsou jakýmsi všelékem i na takové zdravotní neduhy, které se prostřednictvím těchto medikamentů ani léčit nedají.
„Nastalo období chřipkových onemocnění a ze zkušeností vím, že čas od času se pacienti dožadují antibiotik třeba právě i na léčbu chřipky. Jenže ta je virového původu a antibiotika zabírají na bakteriální infekce,“ vysvětlila Alena Petříková z Ústavu aplikované farmacie v Brně.
Právě v tomto týdnu odstartovala celorepubliková kampaň, během níž lékárníci mají lidem vysvětlovat, jak penicilin a další léky správně užívat. Budou se například ptát i rodičů dětí na to, jestli nenutí lékaře k předepisování antibiotik pro své potomky v případech, kdy lékař doporučí jen režimová opatření s klidem na lůžku a hojným přísunem tekutin. Výsledky této osvětové akce odborníci zveřejní v dubnu příštího roku v rámci Světového dnu zdraví.
Lékárny na Děčínsku se do této kampaně většinou nezapojily.
U nás je docela běžné, že pokud pacient požádá o bližší vysvětlení k účinkům předepsaných léků, tak jim požadované informace podáme. Takže v tomhle směru působíme osvětově prakticky celoročně. Nepovažovali jsme tedy za důležité přidávat se k současné kampani,“ vysvětlila děčínská lékárnice Ludmila Freibergová. Podobně se vyjádřil i Aleš Borský z děčínské nemocniční lékárny.
Zkušenosti lékařů potvrzují, že někteří pacienti jsou přesvědčeni o tom, že ze všeho nejvíc jim pomohou právě antibiotika.
„V mé ordinaci je to asi tak půl na půl. Přichází sem mnozí lidé, kteří se dožadují antibiotik prakticky na cokoliv. Vždycky říkají, že pro jistotu by radši užívali právě tyto léky. Musím jim pak vysvětlovat, že požadované medikamenty jim předepsat nemohu, protože prostě by prostě nebyly účinné. Na druhou stranu je ale dost pacientů, kteří se nuceného braní penicilinu či podobných léčiv skoro až děsí a požadují něco jiného,“ připojil zkušenost děčínský lékař, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že do ordinace si pořídil speciální přístroj na cereaktivní protein.
„To je srovnatelné s vyšetřením na sedimentaci. Nemusíme posílat do laboratoří žádné vzorky, výsledek vím během několika minut. Je to pro prospěšná pomůcka při rozhodování o tom, jestli antibiotika už nasadit a nebo zatím předepsat jiný lék,“ dodal obvodní lékař.