Kateřina Konečná z Děčína se letos rozhodla, že letos před Vánoci nebude péct cukroví. „Nechce se mi svůj volný čas trávit tím, že budu zavřená v kuchyni u plotny a do noci péct cukroví. To si raději nějaké objednám a koupím. Čas, který mi tím pádem zbude, strávím raději s rodinou v klidu než nějakým stresováním u trouby. Maximálně upeču jeden či dva druhy z malých dávek, abych vánočně provoněla domov,“ řekla Kateřina Konečná z Děčína. Doplnila, že dneska už je možností, jak si cukroví koupit, několik.

Potvrzují to i slova pekařů a cukrářů z Děčínska. Podle nic je stále více lidí, kteří se doma s cukrovím nedělají a raději si ho objednají. „Letos jsme již napekli tři sta padesát kilo cukroví a ještě tak dalších třicet kilo do Vánoc napečeme. Každý rok sledujeme, že se zájem lidí o hotové cukroví zvyšuje,“ řekla majitelka děčínské Cukrárny Expres Petra Peštiková. Doplnila, že hodně lidí jsou už stálí zákazníci, kteří se k ní každoročně vrací. V její pekárně se peče osm druhů cukroví. Nejvíce to jsou ořechové košíčky, kokosové kuličky, linecká kolečka a ořechové rohlíčky. Majitelka cukrárny a pekárny Petra Peštiková uvedla, že zákazníci si mohou vybrat, zda chtějí pouze jeden druh cukroví nebo směs. „Nejčastěji lidé kupují cukroví okolo jedno až dvou kil. Máme ale i jednoho zákazníka, který si letos pro vlastní potřebu nakoupil sedm kilo cukroví. Rovněž k nám chodí senioři, kteří mají zájem třeba o půl kila cukroví nejrůznějších druh. Dokážeme vyhovět všem. Kilo cukroví u nás stojí dvě stě šedesát korun,“ prozradila Petra Peštiková. Dodala, že se ale už těší na svátky, jak si od pečení pěkně odpočine a cukroví bude ochutnávat v klidu a pohodě u televize.

Čtyři sta kilo cukroví

V benešovské cukrárně Pusinka letos napekli od půlky listopadu, kdy s pečením začali, čtyři sta kilo cukroví. „Oproti loňsku byl letos zájem obrovský. Pekli jsme jedenáct druhů vánočního pečiva. Největší zájem byl o třené banánky a o vosí hnízda. Mezi další velmi žádané druhy patří oblíbené linecké pečivo a vanilkové rohlíčky,“ řekla majitelka cukrárny Pusinka Jana Strnadová. Doplnila, že nyní už žádné objednávky nepřijímá.Už teď se ale hlásí náhradníci o cukroví, které zbude. Nejvíce cukroví pro osobní potřebu si odnesl zákazník, který si koupil deset kilo. Běžně si lidé kupují pečivo tak do dvou kil. Za jeden kilogram lidé v benešovské cukrárně zaplatí dvě stě padesát korun.

I ve šluknovské pekárně Haback se před Vánoci pekaři pěkně zapotí. I zde si mohou lidé cukroví objednat, ale více využívají nákupu vánočního pečiva přímo na prodejně v balíčkách po třech stech gramech za čtyřicet pět korun. „Nejvíce pečeme cukroví z lineckého těsta a kokosky. Protože nejsme cukrárna, nemůžeme pečivo plnit krémy. A tak je spojujeme marmeládou,“ řekl spolumajitel šluknovské pekárny Haback Jan Kašpar.

O osmihodinovém spánku si teď před Vánoci může zatím nechat jen zdát i majitelka děčínské pekárny Jindra Čapková. „Pro svoje obchody připravuji dvacetidekové balení cukroví. Dříve jsme pekli i na objednávky, ale od toho jsme už upustili. Lidé říkali, že je to moc drahé. Peču totiž cukroví podle starých osvědčených receptů a do těsta dávám klasické máslo a jen samé kvalitní suroviny,“ uvedla majitelka pekárny Jindra. Doplnila, že už od pátku budou na obchodech kromě cukroví k sehnání i klasické čerstvé vánočky.