Nepořádným pejskařům nastanou v Děčíně krušné časy. Posvítí si na ně tamní strážníci.

„Nově máme k dispozici elektronickou evidenci majitelů psů, což nám výrazně ulehčuje práci. Strážník v terénu si díky tomu bez problémů přes operační službu ověří, zda je pes registrován a zda za něj majitel zaplatil poplatek. Pokud zjistíme pochybení, předáme informaci ekonomickému odboru magistrátu, který má poplatky za psy a samozřejmě také vymáhání případných nedoplatků na starosti,“ vysvětlil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal, že zpřístupnění elektronické evidence bude mít pozitivní dopad i v případě, že se někomu pes ztratí. Do současné doby strážníci postupovali tak, že zavolali k odchytu zaměstnance útulku případně psa sami odchytili a do útulku odvezli.

„To se teď změní. Pokud strážníci psa najdou a pes bude mít na obojku známku, zjistí v databázi majitele a zvíře mu odvezou nebo jej budou alespoň kontaktovat. Pro majitele to znamená jednak méně starostí, ale i úsporu peněz, neboť za pobyt psa v útulku se samozřejmě platí,“ řekl Horák.

Akce není časově omezená

Podle Tomáše Pavlíka, mluvčího děčínských strážníků, není akce časově omezená.

Současně s kontrolami evidence psů a poplatků se totiž strážníci budou intenzivněji věnovat i kontrolám zaměřeným na úklid psích exkrementů. Je to jedna z věcí, na kterou si lidé opakovaně a nutno podotknout, že oprávněně, stěžují. I přesto, že jsou na mnoha místech žádosti a upozornění, aby si majitelé po svých psech uklízeli, i přesto, že proběhla již řada kontrolních akcí zaměřených na tuto problematiku, stále jsou někteří pejskaři nepoučitelní. „I proto se přikláním k tomu, aby strážníci při zjištění těchto přestupků využívali maximální výši pokuty, případně aby zjištěné přestupky předávali k projednání ve správním řízení, kde hrozí pokuty daleko větší,“ zdůvodnil kontroly ředitel. Dodal, že výraznou pomocí při těchto kontrolách bude i kamerový systém, který poskytne potřebné důkazy.

„Kamerový systém nyní prochází modernizací, na jejímž konci bude daleko kvalitnější záznam z kamer a především daleko rychlejší ovládání elektroniky, což je v případě sledování přestupkového jednání nezbytné. Nové moderní kamery technici právě instalují v sídlišti v Boleticích.