Zbořeniště by ale na místě staré expozice nemělo zůstat dlouho. "Na místě tohoto půl století starého pavilonu by v dohledné době mělo vyrůst nové moderní chovné zařízení pro levharty mandžuské, nejohroženější poddruh této kočkovité šelmy, žijící na Dálném východě pouze asi v šedesáti jedincích," informovala mluvčí zoo Alena Houšková.

Starý pavilon šelem sousedící s výběhem medvěda kamčatského má bohatou historii. „Vystavěn byl zhruba v sedmdesátých letech minulého století a za tu dobu se v něm vystřídalo mnoho druhů šelem. Postupem času v něm byli chováni třeba tygři sumaterští a ussurijští, pumy americké, lvi pustinní a několik druhů levhartů,“ vyjmenoval vrchní chovatel Petr Haberland. 

Josefínské slavnosti v Terezíně.
Kraj seškrtal Rodinné stříbro, chce výběru top akcí vrátit původní prestiž

Když pavilon začal po technické stránce dosluhovat, obsadilo jej několik medvědů malajských a samec pardála obláčkového. Zvířata tu však žila jen dočasně, na krátký čas je děčínská zoo "pohlídala" ústecké zoologické zahradě. Ubikace pak sloužila jen jako zimoviště kapybar nebo odstavný box pro mláďata rysů.

„Poslední dva roky už zůstala expozice neobsazena, neboť její technický stav byl natolik špatný, že chovu zvířat vůbec nevyhovoval,“ doplnil Haberland.