Podle děčínského magistrátu ale není třeba volat strážníky nebo zaměstnance městského útulku – pávi se totiž zase sami vrátí.

Dříve se pávi běžně procházeli v Křížové ulici nebo na Zámeckém náměstí. V poslední době se ale vydávají na mnohem vzdálenější procházky. Lidé je již několikrát viděli například nedaleko zimního stadionu nebo dokonce až v horní části Riegrovy ulice.

„Já ho včera slyšela tady pod nemocnicí a říkala jsem si, že se mi to zdá," napsala například jedna uživatelka facebooku.

„Pávi se v poslední době vydávají do výrazně širšího okolí zámku, než bývalo zvykem. Dříve měli v zámeckém areálu poměrně klid, ten ale dočasně zmizel s nástupem rekonstrukce nádvoří a okolí sýpky. Rozhodně ale není třeba volat na správu zámku, do útulku nebo na městskou policii, pávi se sami vrátí domů. A to i v případě, že se někomu může zdát, že jsou od zámku již poměrně daleko," vysvětluje náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík s tím, že se denně jedná i o desítku telefonátů.

Pávi přišli na děčínský zámek na podzim roku 2013, veřejnosti se poprvé představili při otevření jižních zámeckých zahrad na jaře v roce 2014. Do té doby si zvykali na nové prostředí, do kterého dorazili z Doksan na Českolipsku.

„Připadá nám, že na zámek patří a ozdobí zámecké zahrady. Budou se procházet po jižních terasách, případně i po nádvoří zámku. Takže dodají zámku takovou hezkou, zámeckou atmosféru," vysvětlovala při příchodu pávů do Děčína ředitelka zámku Iveta Krupičková, proč se rozhodli pávy pořídit.

A uplynulý rok dal ředitelce děčínského zámku za pravdu. Pávi se stali velkou atrakcí děčínského zámku, řada návštěvníků chodí pravidelně do zámeckých zahrad právě kvůli nim.