„Dostali jsme oznámení, že za školou na Dělnické ulici spadl páv do odpadní šachty. Strážníci jej vyprostili a odvezli na zámek," říká mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Pávi se v Děčíně objevili před dvěma a půl lety, kdy je nechala přivézt správa děčínského zámku. Po nezbytné aklimatizaci se stali atrakcí nejen zámku a zámeckých zahrad, ale i přilehlých ulic. Jenže velmi často se vydávají na mnohakilometrové výlety. Poměrně často bývají slyšet na sídlišti na Starém Městě, objevili se také již na Kamenické ulici nebo v Obloukové ulici u kasína. Jindy je zase policie doprovázela z Kaštanové ulice, kde je okresní policejní ředitelství, až na zámek.

Dorazili dokonce až k zemědělské škole v Libverdě. Pávi přitom většinou chodí, létají jen v případě ohrožení.

„Lidé nám volají i třikrát nebo čtyřikrát týdně kvůli výskytu pávů v nejrůznějších částech Děčína. Většinou volají z obav, aby se jim něco nestalo," doplňuje Tomáš Pavlík.

Podle ředitelky děčínského zámku ale není potřeba kvůli pávům potřeba volat policii nebo do útulku.

„Zatím se nám vždycky vrátili zpět. Bylo docela obdivuhodné, že pávici, která se zatoulala tento týden, dokázali zvládnout. Bylo kouzelné se dívat, jak se pávice hned zařadila k ostatním a jako by jim vyprávěla, co zažila," říká Iveta Krupičková.

Pávi sice nejsou, jako většina ptáků, nijak zvlášť těžcí. Mají ale úctyhodné rozměry. Navíc se dokáží účinně bránit svými křídly.

„Pávi se více toulají v tomto období, kdy si hledají partnery. To se tedy týká pávů, proč se toulají pávice, to netuším. Ale v každém případě jejich toulací období již brzy skončí," doplňuje Iveta Krupičková.

Do Děčína se pávi dostali ze zámku v Doksanech na Litoměřicku. Tam údajně čas od času omezí i provoz na nedaleké dálnici od Prahy.

Původně jich dorazilo na děčínský zámek pět, ale hned první rok se podařilo odchovat mláďata. Nyní jich tak je na v zámeckém areálu osm.

Páv korunkatý je také někdy nazýván jako páv modrý. Spolu s pávem zeleným patří do čeledi bažantovitých. Jeho původní domovinou je Indie a Srí Lanka, kde se nejčastěji zdržují v listnatých lesích, křovinách, ale i v travnatých porostech. Pávi bývají volně chováni v zámeckých parcích a zoologických zahradách. Páv je národním ptákem Indie. Zdroj: wikipedie.cz