„Nechť jim Bůh dá věčné spočinutí," vyprovází páter Martin Davídek na poslední cestě pohřbívané. Do země krátce před tím uložili na folknářském hřbitově 36 velkých beden s ostatky 380 lidí, původních obyvatel Děčína žijících ve městě před 700 lety.

Ostatky vykopali před třiceti lety archeologové při průzkumu Mariánské louky. Doposud byly uložené na muzejních regálech.

„Když se ukázalo, že po antropologickém zkoumání nemá Národní muzeum zájem ostatky uchovávat, rozhodlo se o jejich návratu do Děčína," říká Tomáš Velímský, který tehdy průzkum vedl.

Opětovné pohřbení ostatků objevených při archeologickém průzkumu je přitom poměrně neobvyklé.

„Jsme pravděpodobně první, kteří něco takového  v České republice udělali. Domníváme se ale, že by mělo být pietně nakládáno s lidskými ostatky, které byly vyzvednuty ze země například kvůli archeologickému průzkumu," vysvětluje Otto Chmelík z Děčínsko – podmokelské vlastivědné společnosti. Ta se o pohřeb postarala spolu s oblastním muzeem a archivem. V září by pak měl být nad hrobem vztyčen pomník. Jeho podoba vzejde ze soutěže.

Od úterního odpoledne je tak na děčínském hřbitově na Folknářích jeden z největších hromadných hrobů na severu Čech.

„Jde opravdu o něco velmi neobvyklého. Já osobně jsem nic takového nikdy nedělal. A nepamatuji se, že by podobný pohřeb dělal některý z mých kolegů," potvrzuje nezvyklost úterního pohřbu páter Davídek.

Starý děčínský hřbitov se nacházel na místě původního královského města Děčín na dnešní Mariánské louce, která nese jméno po kostelu Panny Marie. Ten tu kdysi stával.  Podle publikace Město na louce Tomáše Velímského měl starý hřbitov rozlohu přibližně dva až tři tisíce metrů čtverečních.

Při archeologickém průzkumu Mariánské louky v polovině 80. let minulého století se ale podařilo prozkoumat jen jeho část.