Děčín je jedním z prvních měst, které nechalo oficiálně vyznačit trasy pro nordic walking. První čtyři okruhy si mohou milovníci dynamické chůze se speciálními holemi projít na Pastýřské stěně.

Novinku v podobě nordic walkingových tras si nyní mohou užít nejen turisté, kteří zavítají do Děčína. 
V lesoparku na Pastýřské stěně jsou vyznačeny čtyři základní okruhy. Každý z nich je odlišen barvou a město počítá s tím, že je v budoucnu ještě rozšíří.

„V tuto chvíli máme vyznačeno zhruba 17 km. Trasy jsou koncipované jako čtyři okruhy a obsáhnou prakticky celou vrchní část lesoparku. Barevně vyznačené cesty lze chodit oboustranně," řekla Hana Cermonová, náměstkyně primátorky.

Na Pastýřské stěně jsou od tohoto týdne vyznačené trasy pro nordic walking.Zdroj: Deník/ Karel PechNa trasy upozorní tabule umístěné na odstavném parkovišti u kruhového objezdu, před hlavním nádražím, na parkovišti u zoologické zahrady a přímo v lesoparku. „Popis tras i s mapou si každý může prohlédnout na našich webových stránkách www.idecin.cz ," doplnila Hana Cermonová. Všechny trasy vyznačila akreditovaná firma zabývající se nejen značením tras, ale také poradenskou činností a pořádáním odborných seminářů.

Pro děčínské okruhy společnost vyrobila 90 cedulí, které návštěvníkům zaručí dobrou orientaci.

Chůze se speciálními hůlkami se do střední Evropy dostala ze severu, jak napovídá anglický název tohoto sportu. „Nordic walking pochází s Finska. Je to dynamická chůze se speciálními holemi, při které aktivně zapojujeme do práce svaly trupu a paží, a tím komplexně trénujeme celé tělo," říká instruktorka nordic walkingu Lenka Lemfeldová, která tratě na Pastýřské stěně vytyčovala.

Problémem nordic walkingu je, že nemá v rámci republiky jednotné značení. To se ale snaží Lemfeldová nyní změnit.

Oproti jiným sportům, které mají přispívat ke zlepšení fyzické kondice, má nordic walking výhodu v tom, že se mu mohou věnovat prakticky všichni lidé bez větších omezení.

„Nordic walking je pohybová aktivita vhodná pro téměř všechny věkové i výkonnostní skupiny – tempo i náročnost terénu lze přizpůsobit pro seniory, těhotné, maminky po porodu, děti, rekonvalescenty po úrazech, lidem s nadváhou," doplňuje Lemfeldová.

Pro Pastýřskou stěnu jsou nordic walkingové trasy dalším lákadlem po via ferratě. Tu město otevřelo na jaře roku 2014, v průběhu let přibylo několik nových lezeckých cest. Dnes mohou horolezci využívat patnáct cest tří obtížností.

Via ferrata na Pastýřské stěně si rychle našla své příznivce, lezou na ni nejen horolezci z Děčína a okolí, ale i prakticky z celého světa. Každoročně po přibližně sto metrů vysoké skále vystoupá přes dvacet tisíc lezců.