Smlouvu o spolupráci zastupitelé schválili na svém lednovém zastupitelstvu. Město Slavutyč oslovilo Rumburk poté, co se ve Šluknovském výběžku objevili po začátku války na Ukrajině uprchlíci. „Rádi by s námi navázali spolupráci a vyměňovali si zkušenosti z fungování města, příklady dobré praxe,“ přiblížil rumburský starosta Lumír Kus. Partnerství by se mohlo projevit také v oblasti turistiky, sportu nebo kultury. Pro novou smlouvu zvedlo ruku třináct zastupitelů, osm se zdrželo.

Oproti dřívějšímu partnerství s městem Kiržač by ale to nové s ukrajinským městem už nezahrnovalo velké výměnné pobyty pro děti, ale spíš drobnější výpravy. „Skutečné naplnění smlouvy a vzájemné návštěvy se budou moci samozřejmě uskutečnit až po konci války. V současné době je to především morální podpora,“ vysvětlil Kus s tím, že nyní si mohou vyměnit dopisy, případně si zatelefonovat.

V rumburské nemocnici začalo sloužit nové CT.
Nejstarší veterán v Česku dosloužil, v rumburské nemocnici mají nové CT

Opoziční zastupitel Darek Šváb v diskuzi řekl, že si v současné době neumí praktickou spolupráci představit. I proto, že ve Slavutyči stále hrozí útoky okupantů z Ruska. Upozornil také na to, že smlouvu je možné vypovědět po vzájemné dohodě obou stran. „Ač rozumím morální podpoře, pokud chceme hledat partnerské město na Ukrajině, dovedu si představit, že to bude někde v Zakarpatské oblasti, kde ještě pamatují období Československé republiky. Případně oblast s Volyňskými Čechy,“ nabídl další možné řešení Šváb.

Dříve měl Rumburk partnerské vztahy s městem Kiržač v Rusku. K vypovězení smlouvy Rumburk přistoupil přesně čtyři týdny od napadení Ukrajiny Ruskem. Právě tato agrese, kterou zastupitelé odsoudili, byla důvodem k ukončení vztahů s ruským městem. Rumburk pojilo s Kiržačí partnerství dlouhé roky, hlavním předmětem byla výměna dětí při pobytech v České republice a v Rusku. Vypovězení smlouvy tehdy podpořila těsná většina 12 zastupitelů.

Slavutyč leží na severu Ukrajiny, přibližně 40 kilometrů od Černihiva a 200 kilometrů od Kyjeva. Jako exkláva je součástí Kyjevské oblasti. Slavutyč je poměrně mladé město, bylo postaveno v letech 1986 – 1988 a svůj domov v něm měli najít obyvatelé Pripjati, která musela být po černobylské havárii evakuovaná. Zajímavostí Slavutyče je rozdělení do osmi čtvrtí, z nichž každou navrhoval architekt z jiné země tehdejšího Sovětského svazu. Ani Slavutyči se nevyhnula ruská agrese, o jeho dobytí se ruští okupanti neúspěšně pokoušeli loni na jaře. Před začátkem války v tomto městě žilo necelých 25 tisíc obyvatel.